Zmiana kierunku emigracji polskiej. Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec

0

Wielka Brytania nie cieszy się już tak dużym zainteresowaniem Polaków. Stanowczo nie jest już krajem pierwszego wyboru w myślach o emigracji. I nie dzieje się tak jedynie ze względu na Brexit. Tendencja ta utrzymuje się już od 2012 roku.

Jak wskazują badania agencji Bloomberg, Niemcy już od dłuższego czasu są krajem, który przyciąga Polaków. 2016 rok jest czwartym z kolei, w którym to do Niemiec wyjeżdża większość naszych rodaków. Obecnie legalnie zatrudnionych jest tam 655 tysięcy Polaków. Spadek popularności Wielkiej Brytanii nie jest więc związany z obecnymi nastrojami po Brexicie, obawami o przyszłość mniejszości w kraju, gdzie rośnie ksenofobia. Powody zmiany kierunku emigracji są zupełnie inne.

Polacy zaczynają doceniać to, że Niemcy są znacznie bliżej. Nie jest to bez znaczenia. Do centrum zachodniego sąsiada można się dostać różnymi środkami transportu, bez większego kłopotu i zmęczenia. Staje się to kluczowym argumentem w obecnej dobie zagrożeń terrorystycznych.

Niemcy również kuszą polskie rodziny bogatym zapleczem socjalnym. Ze względu na silnie starzejące się społeczeństwo zachodni sąsiedzi przewidzieli bogactwo benefitów od państwa. Są to zarówno zastrzyki finansowe dla rodzin posiadających dzieci, jak również brak opłat np. za leki dla dzieci do osiemnastego roku życia.

Źródło: aw / TwojaAnglia.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here