Londyn to miasto o stu twarzach, w którym żyją obok siebie ludzie różnych narodowości i kultur, dlatego można tu natknąć się na tak ciekawe architektonicznie budowle jak BAPS Shri Swaminarayan Mandir, której widok zapiera dech w piersiach. 

To tradycyjna hinduistyczna świątynia, która natychmiastowo przyciąga wzrok egzotycznym wyglądem i budownictwem, wyróżniającym się na tle londyńskiego krajobrazu.

W tym roku mija 21 lat od ukończenia budowy świątyni – jej budowa trwała 5 lat. Każdy z indywidualnie rzeźbionych elementów, z których zbudowana jest świątynia, został przygotowany w Indiach i przesłany do Londynu. Do ich wykonania zatrudniono ponad 3500 artystów.

To pierwsze tradycyjne hinduistyczne sacrum w Europie w przeciwieństwie do tych, które powstały w budowlach przekształconych na ten cel. 20 sierpnia 1995 roku jej oficjalnego otwarcia dokonał Pramukh Swami Maharaj.

W 2000 roku BAPS Shri Swaminarayan Mandir trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, jako największa hinduska świątynia poza terenem Indii. Świątynia mieści się w Neasden, w północno-zachodnim Londynie, dlatego też nazywana bywa często po prostu „świątynią Neasden”.

Na kompleks budynków składa się: mandir, która jest główną częścią kompleksu; stała wystawa zatytułowana „Zrozumieć hinduizm” oraz centrum kulturalne, znane jako „Haweli”, z salą konferencyjna i sklepem z upominkami.

Wielu londyńczyków nie wie o istnieniu świątyni, może dlatego, że znajduje się ona na obrzeżach stolicy. Jeśli znajdziecie wolną chwilę zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić!

Autor i zdjęcia: Gosia Prochal, Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here