Wyższa płaca przyciągnie kolejnych imigrantów? Tego obawia się brytyjski rząd

0

Politycy w Wielkiej Brytanii obawiają się, że wyższa stawka, która zacznie obowiązywać od kwietnia, stanie się magnesem na imigrantów z Europy Wschodniej – informuje „Evening Standard”.

Mająca obowiązywać od kwietnia stawka £7,20, wprowadzona w ramach National Living Wage, może postawić Wielką Brytanię na liście krajów, które płacą najwyższe kwoty minimalne na świecie; zwłaszcza że do 2020 roku osiągnie poziom £9 na godzinę.

Zmiana wynagrodzeń ma związek z nową polityką George’a Osborne’a, która zakłada zmianę systemu „niska płaca, wysokie podatki, dużo wydatków na społeczeństwo” na wariant „wysoka płaca, niskie podatki, mniej wydatków na społeczeństwo”.

Władze boją się, że tego rodzaju modyfikacja przyciągnie na Wyspy kolejne rzesze tanich europejskich pracowników. Sprawa ma tym większe znaczenie, że debata o niej zaczęła się w czasie walki o pozostanie Wielkiej Brytanii w UE.

„Ktoś mieszkający na południu Włoch czy w Rumunii zacznie myśleć, że Wielka Brytania to bardzo atrakcyjna opcja pracy” – powiedział jeden z urzedników w rozmowie z „Evening Standard”.

Pracownicy rządowi obawiają się tym samym, że plan Camerona, który zakładał ograniczenie napływu taniej siły roboczej z Europy, może się nie powieść, nawet mimo wprowadzenia prawa nakładajacego wymóg pracy przez min. 4 lata przed możliwością starania się o zasiłki. Bruksela pozwoliła na takie działanie Wielkiej Brytanii, ale tylko tymczasowo, kiedy system pomocy socjalnej będzie obciążony i za zgodą władz kraju, którego obywatele mają mieć ograniczony dostęp do benefitów.

John Redwood, polityk, który prowadzi kampanię związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, tak skomentował zgodę Brukseli na możliwość ograniczenia zasiłków dla imigrantów: „To obraza dla Wielkiej Brytanii. Dają nam znać, że w wyjątkowych sytuacjach mamy błagać o pozwolenie reszty UE. To żałosny żart”.

National Living Wage obowiązywać będzie wszystkich pracowników powyżej 25. roku życia. Do 2020 roku godzinowa stawka minimalna osiągnie więc taki sam poziom jak ta obowiązująca w Niemczech i trochę wyższy niż we Francji. Stawki nie należy mylić z London Living Wage, która nie jest obowiązkowa dla pracodawców, a jedynie daje wyobrażenie o sugerowanych zarobkach pracowników, aby ci mogli pozwolić sobie na godne życie.

Źródło: Londynek – Marcin R.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here