“Biżuteria od pradziejów niesie wiele znaczeń. Towarzyszy ludziom od zawsze. Jest ozdobą ciała i stroju, lokatą, wyrazem emocji” – przekonują organizatorzy wyjątkowej wystawy biżuterii non profit, pt.: “Moim zdaniem…” Ekspozycja, podróżująca z sukcesem po polskich miastach – Krakowie, Gdańsku, czy Warszawie – migruje w głąb Europy i od 26 października do 22 listopada będzie ją można zobaczyć w Magan Gallery w Londynie.
“Główną ideą stworzenia tego projektu jest sztuka komunikatu biżuterii. Zadaliśmy sobie pytanie czym jest biżuteria dla naszego odbiorcy? Zauważyliśmy, że obecnie dużo częściej ‘wygląda’, jest ‘projektantem’ lub ‘marką’, a rzadziej niesie przesłanie, bądź nadaje konkretnego znaczenia” – mówi Małgorzata Oldakowski – Pacak z Magan Gallery.
Pojęcie biżuterii jest dziś szczególnie często definiowane. Biżuteria jest określana mnóstwem przymiotników. Jest artystyczna, konceptualna, seryjna, historyczna, szlachetna, minimalistyczna, pradziejowa, recyklingowa, wirtualna, post-coś-tam, trendy i passé, klasyczna i nowoczesna, autorska i komercyjna… Dziś biżuteria dużo częściej „wygląda”, jest „designerska” lub „markowa”, przestała dawać znaki (no może poza dewocjonaliami). Wtapia się w sylwetkę właściciela i jego sztafaż, jest mało ważna.
“Naszym celem jest przybliżyć odbiorców do narracji, poprzez jasny i czytelny komentarz, protest, negację, oklaski lub pytanie. Dodatkowo chcieliśmy aktywnie zaangażować naszych odbiorców w tworzenie tej wystawy, poprzez bezpośrednią ocenę. Podczas zwiedzania uczestnicy mogą dzielić się swoimi emocjami i odczuciami wobec poszczególnych prac, co dla Nas jest najcenniejszą wartością” – dodaje Oldakowski – Pacak.
Więcej informacji: moimzdaniem.info/oprojekcie
POMYSŁ
Pomysł przygotowania takiej wystawy narodził się podczas wielu rozmów przy okazji spotkań w sandomierskiej Galerii Otwartej, prowadzonej przez Mariusza Pajączkowskiego. Nie jest nowy, opiniował go i wspierał sam Michał Gradowski, który już w 2013 roku wniósł wiele cennych uwag.
IDEA
Idea ewoluowała dosyć długo, zaś impulsem do opracowania tego scenariusza było zaproszenie przez Andrzeja Sadowskiego, organizatora targów Jubinale, do zorganizowania wystawy podczas czerwcowego spotkania branży złotniczej w Krakowie. Swoje wsparcie oraz przestrzeń wystawienniczą w londyńskiej Magan Gallery zaofiarował Andrzej Pacak, zaś Marek Nowaczyk, „biologiczny” ojciec legnickich konfrontacji, zgodził się służyć doświadczeniem, wiedzą i pomocą.
WYSTAWA
Przedstawiamy propozycję, będącą jednocześnie zaproszeniem do wspólnego Hyde Parku. Te cztery osoby samowolnie obwołały się organizatorami wystawy. I podzieliły rolami następująco:
Andrzej Sadowski – „patron klubu dyskutantów”
Marek Nowaczyk – „merytoryczny moderator dyskusji”
Mariusz Pajączkowski – „techniczny moderator dyskusji”
Andrzej Pacak – „wszechstronny moderator dyskusji”
Data i miejsce
Od 26 Paźdzernika do 22 listopada
Magan Gallery, 16 Trinity Road, Tooting Bec, Londyn
Zadzwoń 020 8767 5730
Źródło: Link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here