Przegląd wydarzeń dnia na świecie

HELSINKI – Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z wizytą oficjalną w Finlandii. We wtorek spotka się z fińskim prezydentem Saulim Niinisto; w środę wspólnie odwiedzą bazę wojskową w Santahamina. Duda spotka się również z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą oraz z wicepremierem i ministrem finansów Petteri Orpo. Przewidziany jest także udział prezydenta w Forum Gospodarczym. Na zakończenie wizyty Duda spotka się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Finlandii.

PALERMO – Początek dwudniowej Konferencji Śródziemnomorskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na temat migracji i uchodźców, wyzwań i szans dla tego regionu. Udział w niej weźmie 57 delegacji państw OBWE, sześciu partnerów Organizacji (Algierii, Egiptu, Izraela, Jordanii, Maroka i Tunezji) oraz przedstawiciele wielu międzynarodowych organizacji. Polskę będzie reprezentować minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

LUKSEMBURG – Spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie telekomunikacji. W programie prac m.in. cyberbezpieczeństwo i wdrażanie Strategii jednolitego rynku cyfrowego. Polskiej delegacji przewodniczy Krzysztof Szubert, pełnomocnik Rady Ministrów do spraw jednolitego rynku cyfrowego.

BERLIN – Inauguracyjne posiedzenie Bundestagu, niemieckiego parlamentu wybranego 24 września. Porządek dnia przewiduje m.in. otwierające obrady przemówienie przewodniczącego-seniora Izby – polityka FDP Hermanna-Otto Solmsa oraz wybór nowego szefa Bundestagu i jego zastępców. Po ukonstytuowaniu się parlamentu prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wręczy kanclerz Angeli Merkel i jej ministrom dymisje i poprosi ich o komisaryczne sprawowanie funkcji do czasu powstania nowego rządu.

BERLIN – Przedstawiciele CDU, CSU, FDP i Zielonych kontynuują rozmowy sondażowe o utworzeniu koalicyjnego rządu.

MADRYT, BARCELONA – Ciąg dalszy kryzysu wokół Katalonii. W sobotę premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił, że chce, aby Senat dał mu zgodę na rozwiązanie regionalnego parlamentu i rządu Katalonii w reakcji na dążenia niepodległościowe tego regionu. Z kolei przywódca Katalonii Carles Puigdemont zagroził zarządzeniem w regionalnym parlamencie głosowania w sprawie ogłoszenia niepodległości regionu.

MANILA – Spotkanie ministrów obrony państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) poświęcone zagrożeniom związanym z terroryzmem i programem zbrojeń Korei Północnej. Wśród uczestników – szefowie resortów obrony USA i Rosji, James Mattis i Siergiej Szojgu.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim debata na temat wyników ubiegłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej, podczas którego przywódcy państw UE rozmawiali o migracji, obronności oraz Brexicie.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim debata o wolności mediów i ochronie dziennikarzy w związku z morderstwem Daphne Caruana Galizia, maltańskiej dziennikarki, znanej z demaskowania korupcji i przemytu narkotyków.

STRASBURG – Parlament Europejski przyjmie rezolucję w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE. Europosłowie zdecydowanie odrzucają warianty przyszłego budżetu Unii, które przewidują cięcia w polityce spójności i polityce rolnej.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim głosowanie nad rezolucją, która wzywa do całkowitego zakazu herbicydów opartych na glifosacie do grudnia 2020 roku oraz do natychmiastowego ograniczenia używania tej substancji. Europosłowie uważają, że UE powinna przygotować plany wycofania tej substancji z rynku, zaczynając od kompletnego zakazu używania jej w gospodarstwach domowych oraz w rolnictwie, jeśli istnieją alternatywne rozwiązania.

STRASBURG – W Parlamencie Europejskim głosowanie nad regulacjami dotyczącymi m.in. zawartości kadmu w nawozach. Rozporządzenie reguluje warunki wprowadzania na rynek UE tych towarów. Przekroczenie określonego poziomu kadmu ma wykluczyć możliwość sprzedawania nawozów w UE. Przepisy te są ważne dla polskiej chemii.

PEKIN – Ostatni dzień XIX krajowego zjazdu rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

ISLAMABAD – Wizyta sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Pakistanie. Waszyngton żąda od Islamabadu zdecydowanych działań przeciwko talibom i innym ugrupowaniom ekstremistycznym na terytorium Pakistanu. W poniedziałek Tillerson przebywał w Afganistanie. W środę odwiedzi Delhi.

MOSKWA – Rozmowy prezydentów Rosji i Cypru, Władimira Putina i Nikosa Anastiasiadisa.

MOSKWA – Konferencja prasowa Kseni Sobczak, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej, poświęcona jej udziałowi w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu przyszłego roku. Jak zapowiadały rosyjskie media, Sobczak, która ogłosiła 18 października, że zamierza kandydować w wyborach, przedstawi na konferencji swój sztab wyborczy.

ERYWAŃ – Wizyta premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Armenii (do 25 października).

(PAP) mal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here