Piotr Graban, postanowił pozostać na stanowisku trenera IBB Polonii Londyn na kolejny rok i dalej, w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, budować siatkówkę w Wielkiej Brytanii. O tym jak przez wakacje przygotowywał się na nadchodzące kilka miesięcy i co skłoniło go do decyzji o pozostaniu w Londynie opowiada poniżej.

Jak minęły wakacje? Udało się odpocząć w przerwie pomiędzy sezonami?

Piotr Graban: Oczywiście, że odpocząłem. Spędziłem dużo czasu z przyjaciółmi odbijając piłkę na plaży czy po prostu rozmawiając.

W mediach społecznościowych pojawiały się informacje na temat Twoich wakacyjnych, zawodowych aktywności. Czy prowadzenie obozów sportowych i spotkania z innymi szkoleniowcami były Twoją inicjatywą? Jaką rolę odgrywałeś podczas tych wyjazdów?

P.G.: W wakacje brałem udział m.in. w obozach z pomorskimi trenerami, które wyniknęły z mojej inicjatywy. Na każdym z nich odgrywałem inną rolę. We Włoszech trenowałem grupę chłopców w wieku 14-16 lat, która była odwzorowaniem naszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W ciągu dwóch tygodni musiałem ich nauczyć siatkówki. Było to fajne doświadczenie, ponieważ nie mieli zielonego pojęcia o systemach gry czy rotacji, a na zakończenie obozu, nie tylko zagrali mecz z włoska drużyną U15, ale nawet wygrali. To mnie bardzo cieszy i jestem z tego dumny. Z kolei podczas obozu w Polsce, byłem swego rodzaju asystentem i pomagałem w treningach, czasami tylko prowadząc grupę.

Czy dzięki temu nauczyłeś się czegoś nowego?

P.G.: Oczywiście! Każde nowe doświadczenie, inna grupa wiekowa czy asystowanie innemu trenerowi powoduje poszerzanie zasobu ćwiczeń, reakcji na pewne sytuacje. Zmiana perspektywy jest czasami wskazana.

W wakacje przedłużyłeś również kontrakt na kolejny sezon z IBB Polonią Londyn. Dlaczego postanowiłeś przyjąć ofertę i pozostać w Wielkiej Brytanii na najbliższy rok?

P.G.: Pomimo kilku propozycji z Polski, postanowiłem przyjąć ofertę z IBB Polonii Londyn, gdyż jest to długoterminowy projekt, który chcę dokończyć. Zmierzam do stworzenia silnej drużyny, która będzie mogła grać na boiskach Europy. Nie mówię tutaj tylko o IBB Polonii, ale o całej siatkówce w Wielkiej Brytanii. Dlatego, teraz po powrocie z wakacji, mam wielką motywację do pracy i budowy zespołu.

Jakie masz plany na najbliższy sezon? Co trzeba poprawić w porównaniu z poprzednim rokiem?

P.G.: Zawsze jest co robić, poprawić w drużynie. Kilku doświadczonych siatkarzy odeszło od nas ze względów na pracę lub propozycje z profesjonalnych klubów. Cieszy mnie, że większość zawodników została. Oznacza to, że podoba im się droga, którą przeszliśmy do tej pory i spodziewam się jej kontynuacji. Przed nami jeszcze sporo pracy, jeśli chcemy zyskać miano profesjonalnego klubu.

Jakie cele postawiłeś sobie na ten sezon, skoro Mistrzostwo i Puchar Anglii już udało się zdobyć?

P.G.: Jeśli chodzi o cele, będę to powtarzał… Stawiamy na młodych, perspektywicznych zawodników, którzy pójdą z nami jak w ogień i, mam nadzieję, dużo się z nami nauczą. Co z tego wyniknie i czy przyniesie to kolejne tytuły, okaże się na końcu. Mam nadzieję, że znów zapiszemy się na kartach historii brytyjskiej siatkówki.

Czego najbardziej życzyłbyś sobie w nadchodzącym sezonie?

P.G.: Chciałbym, aby Angielska Federacja Siatkarska ruszyła z miejsca, zaczęła wspierać mocniej nasz sport i jego rozwój.

Czy są jakieś przesłanki, że poziom ligowy już w tym roku będzie wyższy?

P.G.: Jakieś przesłanki są, ale ja nie lubię wróżyć z fusów. Wszystkie zespoły z angielskiej ligi trzymają zakryte karty. Dopiero gdy zagramy przedsezonowe mecze będziemy wiedzieć trochę więcej i to pozwoli nam dokonać wstępnej analizy. Jednak musimy skupiać się na sobie. Na końcu okaże się, kto będzie najlepszy.

W poprzednim sezonie rozpocząłeś projekt mający na celu dzielenie się wiedzą trenerską z zakresu siatkówki i podnoszenie poziomu tej dyscypliny. Czy będzie on kontynuowany? Masz jakieś nowe pomysły, które chciałbyś zrealizować w Anglii?

P.G.: Tak, mam kilka swoich projektów, dlatego też podjąłem decyzję, aby tu zostać. W tym roku mam już zaplanowanych kilka szkoleń dla trenerów i zawodników w Anglii, a w przyszłym roku także w Polsce. Rozpocząłem również dwa inne projekty, które dotyczą ściśle siatkówki, co nie powinno być zaskoczeniem. Mają na celu wzrost poziomu sportowego trenerów, zawodników oraz zawodniczek w UK oraz w Polsce. Więcej szczegółów jeszcze nie chcę zdradzać.

 

Piotr Graban urodził się w Gdańsku, ma 30 lat. Pierwszy trener IBB Polonii Londyn od 2016 roku, z którą zdobył Mistrzostwo Anglii, Puchar Anglii oraz osiągnął historyczny rezultat w Pucharze CEV Challenge Cup. Poprzednie 4 lata spędził, jako asystent trenera w PGE Atom Trefl Sopot (gdzie zdobył złoty, brązowy i 2 srebrne medale Mistrzostw Polski; jego podopieczne zwyciężyły także w Pucharze Polski oraz były finalistkami pucharu CEV). Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, studia magisterskie o profilu siatkówka. Uczestniczył w zajęciach wybitnych trenerów, m.in Lorenzo Micelli, Andre Anastasi czy Giovani Guidetti.

Fot. http://www.sandsphotos.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here