Włoska Liga Północna pod kierownictwem Matteo Salviniego może być najlicznieszą partią w Parlamencie Europejskim.

Sondaże opinii publicznej we Włoszech są bardzo przychylne dla Ligi Północnej wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego. Ponad 30 procent, podsyca spekulacje, że jego partia może stać się największą w Parlamencie Europejskim.

0

Według Roberto Webera, szefa instytutu badań opinii publicznej Ixe, Salvini i Liga z łatwością zdominują wybory europejskie we Włoszech, jako że według ostatnich danych z sondaży nie ma nawet innych ugrupowań, które mogłyby się do nich zbliżyć, powiedział podczas rozmowy ze szwedzką gazetą Ystads Allehanda.

„Nie ma instytucji opiniotwórczych, które uważają, że Lega spadnie poniżej 30 procent. Są więc ponad dwa razy więksi [niż w czasie wyborów krajowych], chociaż wybory w UE różnią się od wyborów krajowych”, Powiedział Weber.

Według Webera Salvini wypełnił lukę we włoskiej polityce, którą niegdyś zajmował były premier i obecny przywódca Forza Italia, Silvio Berlusconi. „Salvini buduje tę samą bazę wyborczą co Berlusconi na początku XXI wieku” – powiedział twierdząc, że niektórzy Włosi potrzebują silnego lidera.

Weber dodał również, że Włosi patrzą na politykę wewnętrzną, a nie na politykę Unii Europejskiej i że wielu z nich jest zaniepokojonych kwestiami takimi jak masowa migracja, praca i ogólnie słaba gospodarka włoska.

Matteo Salvini podczas konferencji prasowej w czasie wyborów krajowych.

Partnerzy koalicyjni Ligi w rządzie, Ruch Pięciu Gwiazd, odnotowali gwałtowny spadek w sondażach i podczas gdy stale zajmują drugie miejsce w stosunku do koalicjantów, to różnica jest często dwucyfrowa. Weber przypisał utratę poparcia brakowi rzeczywistych zmian politycznych obiecanych przez Ruch, a także konfliktami z Ligą i skandalami korupcyjnym.

W jednym z poważnych incydentów kilku senatorów Pięciu Gwiazd otwarcie zbuntowało się przeciwko Salviniemu i przywódcy ruchu Luigiemu Di Maio, głosując przeciwko dekretowi o migracji i bezpieczeństwie opracowanemu przez Salviniego w zeszłym roku.

Liga jest konkurencyją dla wielu partii obecnego establishmentu w UE i może nawet przewyższyć wynikiem Unię Chrześcijańskich Demokratów (CDU) niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która w połączeniu ze swoją siostrzaną partią, bawarską Chrześcijańską Unią Społeczną (CSU), mogła wygrać 27 miejsc zgodnie z projekcją Europe Elects, ale sama CDU miałaby tylko 23 miejsca, podczas gdy włoska Liga może liczyć na 26 miejsc.

Przewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen i prezydent Francji Emmanuel Macron.

We Francji kluczowy sojusznik Salviniego Marine Le Pen i jej partia, Front Narodowy (RN), w sondażach są również ponad Le Republique en Marche prezydenta Francji Emmanuela Macrona (LREM). Nowe badania sprawiły, że Le Pen oświadczyła, że ​​wybory do UE są referendum w sprawie prezydentury Macrona i powiedziała, że jeśli prezydent przegra, to musi zrezygnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here