Po raz kolejny studenci prestiżowej uczelni London School of Economics, dyskutowali o ważnych ekonomicznych i politycznych kwestiach, które wkrótce zadecydują o przyszłości Polski. Wydarzenie o nazwie Polish Economic Forum, które odbyło się 9 marca w Londynie – na stałe wpisało się w kalendarz ważniejszych wydarzeń na mapie brytyjskiej stolicy. 
Forum organizowane przezLSE SU Polish Businness Society to największa studencka konferencja o Polsce organizowanej poza granicami kraju. Na tegorocznym wydarzeniu zatytułowanym „U progu niepewnej dekady” zostały zaproszone znane osobistości ze świata polityki, biznesu i mediów – wśród nich m.in. Konrad Szymański (MSZ), Małgorzata Kołakowska (ING), Rafał Milczarski (LOT), Michał Krupiński (Bank Pekao S.A), i Paweł Zielewski (Forbes).
Goście dyskutowali podczas paneli o zmianach, jakie czekają nas w ciągu najbliższych lat, a także o wyzwaniach, jakim będą musieli sprostać młodzi ludzie na rynku pracy. Nie zabrakło rozmów o Brexicie i o tym jak sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii wpłynie na globalną gospodarkę.
To już VIII edycja wydarzenia, które cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku na sali pojawiło się ponad 700 uczestników. Co ciekawe, w konferencji wzięli udział zarówno studenci brytyjskich uniwersytetów, jak i polskich, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, czy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Podczas Polish Economic Forum, odbyła się też druga edycja konkursu dla polskich start-upów LSE PBS Startup Challenge, który wygrała firma Comixify. Start-up, założony przez dr. Tomasza Trzcińskiego oraz studentów z Politechniki Warszawskiej: Macieja Pęśkę, Adama Svystuna oraz Pawła Andruszkiewicza, który pozwala na przekształcenie wideo w komiksowe kadry.
„Zainteresowanie LSE SU Polish Economic Forum jest naprawdę duże i przyciąga coraz to większą rzeszę studentów z różnych uczelni”- mówiła Paulina Oronowicz, studentka prawa na LSE i współorganizatorka wydarzenia. Naszym celem było zorganizowanie debaty i rozmowa o wyzwaniach oraz problemach, z którymi będziemy się borykać wkraczając w nową dekadę XXI wieku” – dodała.
O tym, jak ważną rolę w kreowaniu przyszłego rynku pracy pełnią młodzi, pełni pasji ludzie, mówił m.in Jacek Poświata. Dyrektor zarządzający Bain & Company Poland, międzynarodową firmą doradztwa strategicznego i komercyjnego.
„Młodzi ludzie nie stanowią stu procent społeczeństwa, natomiast stanowią w stu procentach o jego przyszłości. Uważam, że bardzo ważnym elementem edukacyjnym jest, by studenci mieli możliwość spotkania i wysłuchania liderów biznesu, którzy mogą podzielić się wiedzą i doświadczeniem” – podkreślił.
Na panelu dyskusyjnym mówiło się też o coraz to silniejszej pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Jedna z konferencji zatytułowana „Widma Kryzysu,” dotyczyła sektora bankowego, który w dobie nowych technologii bardzo szybko się rozwija i zwiększa swoje zapotrzebowanie na dobrze wykształconych pracowników w tej dziedzinie.
„Jeśli chodzi o sektor finansowy, myślę że przechodzimy najciekawszą transformacje. Jest to jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów w Europie” – powiedział Piotr Wetmański, członek zarządu Banku Pekao S.A. „Chcemy pokazać jak zmienia się biznes w Polsce i jakie możliwości czekają studentów, jeżeli zdecydują się na powrót do kraju. Zależy nam, aby naukę i doświadczenie, które zdobyli w Wielkiej Brytanii mogli wykorzystać na przyszłym rynku pracy”- tłumaczył.
Z kolei Wojciech Fedorowicz, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures (firma inwestująca w innowacyjne technologicznie start-upy), powiedział: „Z mojej perspektywy bardzo istotne w takich wydarzeniach jest to, że Polscy studenci spotykają się za granicą i nawiązują relacje. Z drugiej strony zależy nam na tym, żeby Polacy studiujący na brytyjskich uczelniach budowali swoje kariery właśnie tutaj – w Wielkiej Brytanii, jednocześnie utrzymując cały czas relacje z Polską.”
Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że było to dla nich ekscytujące przeżycie. „Takie spotkania są wyjątkowe i dają studentom szansę poznania inspirujących ludzi, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem – mówił Krzysztof Makal, student Ekonomii Politycznej na King’s College London.
Zuzanna Zielińska, studiująca na University of Roehampton w Londynie powiedziała, że jednym z głównych powodów dla którego wzięła udział w wydarzeniu jest możliwość zbudowania sieci kontaktów, która w przyszłości może pomóc w rozwinięciu kariery. „Co więcej, będąc uczestnikiem takiego wydarzenia mogę dowiedzieć się jakich umiejętności zawodowych poszukują pracodawcy wśród młodych ludzi” – powiedziała.
Karolina Antonowicz, Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here