Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej: UE żąda od Polski przekazania większej ilości gotówki, dołączenia do waluty euro!

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen zażądał od Polski przekazania większej ilości pieniędzy do UE i powiedział, że powinna przyjąć wspólną walutę euro.

0
Jyrki Katainen wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

W środę 1 maja podczas warszawskich obchodów 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen powiedział, że “UE to nie tylko maszyna do robienia pieniędzy, krowa, którą można doić. Oczekujemy większego wkładu Polski w przyszłość Europy”.

Katainen zaznaczył, że mija 15 lat odkąd Polska przystąpiła do wspólnoty wraz z dziewięcioma innymi krajami w roku 2004. Od tego czasu Polska otrzymała ponad 100 mld euro na różne projekty, co czyni ją jednym z największych odbiorców funduszy UE w bloku. Najwyraźniej pan Katainen przeoczył koszty biurokracji, kredytów i regulacji, które spowodowały niepodważalnie wyższe koszty niż zyski z obecności Polski w UE.

Viktor Orbán premier Węgier

Węgierski premier Viktor Orbán zauważył również, że „[zachodnie państwa członkowskie] zarabiają na nas, nie dają nam tych pieniędzy”.

Zapotrzebowanie UE na więcej gotówki z Polski pojawia się, gdy UE stara się wzmocnić swoje finanse przed odejściem Wielkiej Brytanii z UE, co pozbawi ją miliardów funtów rocznie – jeśli kiedykolwiek nastąpi. Obecnie Wielka Brytania jest jednym z głównych płatników UE, płacąc około 19 miliardów funtów rocznie brutto, czyli 9-13 miliardów funtów po obniżeniu rabatu krajowego i wpływów sektora publicznego.

Aby poradzić sobie z utratą tych pieniędzy, UE rozważa cięcia w swoich „funduszach spójności” – pieniądzach wypłacanych państwom członkowskim w celu zwalczania nierówności finansowych między krajami.

Komisja Europejska wezwała również Polskę do przystąpienia do strefy euro, a Katainen twierdzi, że “Polska odniosłaby wiele korzyści z członkostwa w strefie euro” i określił nasz wzrost gospodarczy jako „niezwykły”. Mimo nacisków ze strony władz UE i przychylnego spojrzenia rządu PiS, który nie wyklucza wejście Polski do strefy euro oraz opozycji PO, która otwarcie chce natychmiastowego przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę, całe szczęscie jeszcze to nie nastąpiło, bo moglibyśmy skończyć jak Grecja lub zubożeć jak inne kraje wschodnie, które nie tak dawno popełniło ten błąd.

Budynek Europejskiego Banku Centralnego

UE jest obecnie w większym stopniu skonfliktowana z Polską w sprawie rzekomych naruszeń praworządności. Blok naciska na rząd PiS w związku z reformami sądownictwa, a w marcu Belgia i Niemcy zaproponowały system „wzajemnej oceny” ustawodawstwa krajowego rzekomo wpływającego na rządy prawa – co może poważnie podważyć suwerenność narodową.

Obawa o praworządność była „jedynie zasłoną dymną” dla interwencji UE w sprawy wewnętrzne Polski, powiedział czeski eurodeputowany Petr Mach w debacie Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji.

„Najważniejsze jest to, że UE opiera się na wspólnych wartościach. Rządy prawa, demokracja i prawa człowieka ”- podkreślił Katainen na Twitterze po wydarzeniu w Warszawie.

Przez tyle lat wmawiano nam, że UE to tylko projekt gospodarczy, pozwalający na swobodne przemieszczanie towarów, usług i osób. Dobrze, że czasami politycy w swej nadgorliwości powiedzą to co naprawdę myślą. Brytyjczycy już się zorientowali czym jest Unia Europejska – dlatego zagłosowali za jej opuszczeniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here