Waszczykowski: procedura KE wobec Polski wykracza poza traktat unijny

0

Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił w poniedziałek, że prowadzona przez Komisję Europejską wobec Polski procedura ochrony praworządności wykracza poza traktat unijny. Nie na taką obecność w Unii się umawialiśmy – powiedział minister dziennikarzom w Brukseli.

„My uważamy, że ta procedura, którą uruchomił pan (wiceprzewodniczący KE Frans) Timmermans, jest procedurą pozatraktatową i Polska nie powinna być nią objęta. Ta procedura daleko wykracza poza traktat europejski, nie na taką Unię, nie na taką obecność się umawialiśmy z Unią, nie w takim referendum Polacy uczestniczyli” – powiedział Waszczykowski, który w poniedziałek bierze udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE.

Pytany, czy w poniedziałek Polska prześle do KE propozycje rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, minister odparł, że nic o tym nie wie. „Ja nic nie przywiozłem” – dodał.

„Propozycje zostały wysłane w ubiegłym tygodniu we wtorek. Sam byłem świadkiem tej rozmowy pani premier (Beaty Szydło) z Timmermansem. I to były daleko idące propozycje kompromisowe. Wtedy w rozmowie telefonicznej zostały przyjęte bardzo pozytywnie przez pana Timmermansa, natomiast potem zostały odrzucone z powodów, jakich nie rozumiemy” – powiedział Waszczykowski.

Jak dodał, szef Komisji Jean-Claude Juncker i wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans „mają stałe zaproszenie” do Polski. „Mogą w każdej chwili przyjechać, jeżeli tylko wyrażą ochotę. Czekamy” – powiedział.

W ubiegłym tygodniu KE upoważniła Timmermansa do przyjęcia w poniedziałek opinii na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu doszłoby do znaczącego postępu, zmierzającego do rozwiązania kryzysu wokół TK.

Źródło: www.kurier.pap.pl / Fot. PAP/L.Szymański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here