Na profilu Wybudujmy pomnik polskich pilotów w Londynie pojawiły się nieprawdziwe informacje odnośnie usunięcia z wystawy w RAF Museum eksponatów upamiętniających udział Polaków w Bitwie o Anglię. Ajay Srivastava, przedstawiciel biura prasowego muzeum, podkreślił w rozmowie z Radiem Star, że na ekspozycji – wbrew zarzutom – można zobaczyć postać Franciszka Kornickiego, który wygrał plebiscyt “The Telegraph.” Zdementował tym samym kłamliwe treści, które zostały opublikowane w sieci.
Autorzy postu przekonują w filmie, że z wystawy zniknęła postać polskiego dowódcy, a wraz z nią wszystkie inne eksponaty podkreślające wkład Polaków w Bitwie o Anglię. We wpisie czytamy: “SKANDAL! Z muzeum RAF zostały zdjęte wszystkie eksponaty upamiętniające udział Polaków w Bitwie o Anglię. Dla tego właśnie ten pomnik jest tak ważny. Pomnika nikt nie schowa do piwnicy.” Video, pod którym wybuchła fala krytyki – pomimo interwencji muzeum, nie zostało jak dotychczas usunięte.
Ajay Srivastava zaznaczył w rozmowie z Radiem Star, że pracownicy Muzeum są całą sprawą wstrząśnięci, ponieważ otrzymują telefony, w których muszą bronić się przed zarzutami o coś, co nie miało miejsca: “Nie wiemy dlaczego tego typu nieprawdziwe informacje zostały opublikowane w sieci” – mówi.
Warto również zaznaczyć, że 13 lipca, a więc na kilka dni przed publikacją wspomnianego video, RAF Museum zorganizowało akcję, w której przybliża historię Franciszka Kornickiego i namawia odwiedzających do zrobienia sobie zdjęcia z polskim bohaterem.
Wypowiedź rzecznika prasowego muzeum:
W muzeum, które 30 czerwca zostało po remoncie otwarte dla zwiedzających, można oglądać obecnie wystawę z okazji 100-lecia RAF-u. Na ekspozycji znajdują się również polskie akcenty, w tym wspomniana figura pułkownika Polskich Sił Powietrznych Franciszka Kornickiego. Polski dowódca, tuż przed swoją śmiercią wygrał plebiscyt “The Telegraph” na bohatera wystawy, uzyskując ponad 320 tysięcy głosów od czytelników i internautów.
Od 16 września 2011 do 4 marca 2012 odbywała się w RAF Museum wystawa “Brothers in Arms.” Ekspozycja zorganizowana przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego poświęcona polskim i czechosłowackim pilotom, którzy służyli w RAF w czasie II wojny światowej. Była to jednak, jak tłumaczy rzecznik prasowy – wystawa tymczasowa.
Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here