W Polsce Tłusty Czwartek a na Wyspach Tłusty Wtorek!

0

Podczas gdy w Polsce zajadamy się pączkami w Tłusty Czwartek, Anglicy czekają na Tłusty Wtorek, kiedy to zajadają się naleśnikami – stąd dzień ten znany jest jako Pancake Day, lub Shrove Tuesday. Przypada trochę później niż u nas, bo w ostatni dzień karnawału, tj. we wtorek przed Popielcem. W Polsce ostatni dzień karnawału to ostatki, tzw. śledzik, kiedy żegnamy karnawałowe przysmaki, witając postnego śledzia.

Jak głosi popularna anegdota zwyczaj jedzenia naleśników zapoczątkowała w Anglii kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire. Była ona tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do Kościoła. Obawiając się spóźnienia do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z chusteczką na głowie do kościoła z patelnią, na której piekł się naleśnik. Dlatego też do dziś w Olney odbywa się wyścig na trasie z rynku do kościoła, a uczestniczki muszą podczas biegu podrzucić naleśnik przynajmniej trzy razy (musi się obrócić w powietrzu). Która pierwsza dobiegnie do kościoła i poczęstuje dzwonnika naleśnikiem – ta wygrywa – dostaje buziaka od dzwonnika.

Tradycyjny angielski naleśniki jest cienki, wypełniony najczęściej gulaszem mięsnym. Tak przygotowany posiłek, spożywany jest natychmiast po usmażeniu. Bardzo lubiane są także naleśniki wypełnione słodką konfiturą, masą orzechową czy pysznym kremem. Obsypane cukrem pudrem, polane syropem klonowym lub płynną czekoladą, stanowią przysmak idealny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here