W niedzielę w 43 miastach odbędzie się II tura wyborów na prezydenta, w tym w pięciu miastach wojewódzkich: Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Kielcach i Szczecinie. Ciekawe pojedynki zapowiadają się także m.in. w Radomiu, Nowym Sączu, Elblągu, Chełmie i Przemyślu.

21 października wybrano wójtów, burmistrzów i prezydentów w 1826 gminach i miastach. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada w 649 gminach i miastach, tam gdzie w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

W niedzielę do urn pójdą mieszkańcy 43 miast prezydenckich. Największe zainteresowanie budzą starcia w miastach wojewódzkich. W Gdańsku zmierzą się rządzący miastem od 1998 roku Paweł Adamowicz, który w I turze wyborów uzyskał 36,97 proc. głosów oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy Kacper Płażyński (29,68 proc.).

Adamowicz startuje z własnego komitetu wyborczego Wszystko dla Gdańska; w II turze wyborów poparcia udzieliła mu pomorska Platforma Obywatelska, a także kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta europoseł PO Jarosław Wałęsa, który w tych wyborach miał 3 wynik. Płażyńskiego poparło ponad 60 naukowców – członków Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku.

W Krakowie ubiegający się o reelekcję prezydent Jacek Majchrowski (43,7 proc. poparcia w I turze) będzie walczył z kandydatką Zjednoczonej Prawicy posłanką PiS Małgorzatą Wassermann, która zdobyła 33,6 proc. głosów. Majchrowski wystartował w wyborach z poparciem PO, Nowoczesnej, SLD, PSL i własnego zaplecza – Przyjaznego Krakowa. W Olsztynie startujący z własnego komitetu wyborczego dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz (33,78 proc. głosów w I turze) zmierzy się z byłym włodarzem miasta Czesławem Małkowskim (30,66 proc.), który również ubiega się o ten urząd z własnego komitetu.

W Szczecinie zmierzy się obecny prezydent Piotr Krzystek (w I turze 47,25 proc. głosów) startujący z komitetu Bezpartyjnych oraz kandydat PiS Bartłomiej Sochański (21,99 proc. poparcia). W Kielcach urzędujący od 2002 r. prezydent Wojciech Lubawski (29,20 proc. głosów w I turze) powalczy z europosłem Bogdanem Wentą (37,62 proc.). Lubawski startuje z KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski i jest popierany przez Zjednoczoną Prawicę; Wenta startuje z KWW Projekt Świętokrzyskie.

Do ciekawych pojedynków wyborczych dojdzie też w mniejszych miastach, m.in. w Radomiu, Nowym Sączu, Elblągu, Chełmie, czy Przemyślu.

W Radomiu (woj. mazowieckie) w II turze wyborów zmierzą się kandydat PiS wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz (40,40 proc. poparcia w I turze) oraz urzędujący prezydent miasta Radosław Witkowski (45,47 proc.). Witkowski stratuje pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Radosława Witkowskiego “Koalicja na Rzecz Zmian”, w skład którego weszli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, SLD i innych radomskich środowisk.

W Nowym Sączu (woj. małopolskie) w drugiej turze wyborów znaleźli się kandydatka PiS Iwona Mularczyk (uzyskała 28,35 proc. poparcia w I turze) oraz bezpartyjny Ludomir Handzel (25,78 proc.). W Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) o urząd prezydenta powalczą poseł PiS Jerzy Wilk (28,69 proc. głosów) oraz obecny prezydent miasta Witold Wróblewski (48,78 proc.) startujący z własnego komitetu wyborczego.

W Chełmie (woj. lubelskie) zmierzą się kandydat PiS Jakub Banaszek PiS (36,73 proc.) oraz sprawująca urząd prezydenta miasta od 2006 r. Agata Fisz (43,49 proc.), która jest członkiem SLD, ale kandyduje z własnego komitetu „Postaw na Chełm”. Poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun (41,49 proc. poparcia) oraz kandydat PiS, wiceprezydent Przemyśla Janusz Hamryszczak (26,41 proc.) spotkają się w II turze wyborów w Przemyślu (woj. podkarpackie). W Zabrzu (woj. śląskie) urzędująca od 2006 r. prezydent Małgorzata Mańka-Szulik (KWW Małgorzaty Mańki-Szulik) zmierzy się z Agnieszką Rupniewską (KO). Mańka-Szulik w I turze otrzymała 31,51 proc. głosów, Rupniewska 22,38 proc.

W kilku miastach dojdzie do pojedynków wyborczych kandydatów PiS i Koalicji Obywatelskie. W Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) zmierzą się Dariusz Stefaniuk (PiS) oraz Michał Litwiniuk (KO); w Bielsko-Białej (woj. śląskie) – Jarosław Klimaszewski (KO) i Przemysław Drabek (PiS); w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) – Jerzy Łużniak (KO) oraz Krzysztof Mróz (PiS); w Koninie (woj. wielkopolskie) – Zenon Chojnacki (PiS) i Piotr Korytkowski (KO); we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) – Marek Wojtkowski (KO) i Jarosław Chmielewski (PiS); w Tarnowie (woj. małopolskie) – Roman Ciepiela (KO) i Kazimierz Koprowski (PiS); w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) – Konrad Pokora (KO) i Damian Kunert (PiS).

Dariusz Matyśkiewicz (KWW Plus) oraz Mariola Czechowska (KWW Marioli Czechowskiej) 4 listopada będą walczyć o urząd prezydenta Bełchatowa (woj. łódzkie). W Bytomiu (woj. śląskie) w drugiej turze wyborów spotkają się Mariusz Wołosz (KO) oraz Damian Bartyla (KWW BIS i Damiana Barteli); w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie) zmierzą się Marcin Bazylak (SLD-Lewica Razem) oraz Robert Warwas (PiS); w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) o urząd prezydenta powalczą Maciej Glamowski (KWW Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski) oraz Andrzej Guzowski (PiS).

Dariusz Grodziński (KO) i Krystian Kinastowski (KWW Wszystko i Samorządny Zgodnie dla Kalisza) zmierzą się w pojedynku wyborczym w Kaliszu (woj. wielkopolskie); a w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie) – Anna Mieczkowska (KWW Anny Mieczkowskiej Kołobrzescy Razem) i Jacek Woźniak (KWW Jacka Woźniaka). Tadeusz Krzakowski (KWW Tadeusza Krzakowskiego) oraz Jarosław Rabczenko (KO) powalczą w Legnica (woj. dolnośląskie), a Mariusz Chrzanowski (KWW Mariusza Chrzanowskiego) i Agnieszka Muzyk (PiS) – w Łomży (woj. podlaskie).

W Mysłowicach (woj. śląskie) spotkają się w II turze Dariusz Wójtowicz (KWW Dariusza Wójtowicza) i Wojciech Król (KO); w Ostrołęce (woj. mazowieckie) w drugiej turze znaleźli się Łukasz Kulik (KWW Ostrołęka dla Wszystkich) i Janusz Kotowski (PiS); w Otwocku (woj. mazowieckie) zmierzą się Jarosław Margielski (PiS) i Ireneusz Paśniczek (KWW Ireneusza Paśniczka); w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) o urząd prezydenta powalczą Krzysztof Chojniak (KWW Krzysztofa Chojniaka Razem dla Piotrkowa) i Marlena Wężyk-Głowacka (KO).

Jan Starzyński (KWW Samorządowe Porozumienie Pruszkowa) i Paweł Makuch (KWW Wspólnie Pruszków Rozwijamy) będą walczyć o urząd prezydenta Pruszkowa (woj. mazowieckie); Janusz Grobel (KWW Janusza Grobla Samorządowcy) i Paweł Maj (KWW Niezależni Wyborcy Pawła Maja) – 4 listopada zmierzą się w pojedynku wyborczym w Puławach (woj. lubelskie). W Raciborzu (woj. śląskie) zmierzą się Dariusz Polowy (KWW Dariusz Polowy Racibórz Może być Wielki) i Mirosław Lenk (KWW Razem Dla Raciborza i Mirosław Lenk).

W Radomsku (woj. łódzkie) o urząd prezydenta będą walczyć w II turze Jarosław Ferenc (KWW Razem Dla Radomska) oraz Wioletta Pal (KWW Wioletty Pal); w Rudzie Śląskiej (woj. śląskie) – Grażyna Dziedzic (KWW Grażyny Dziedzic) i Marek Wesoły (PiS); w Siedlcach (woj. mazowieckie) – Karol Tchórzewski (PiS) oraz Andrzej Sitnik (KW Stowarzyszenia Mieszkańców Bezpartyjne Siedlec); w Skarżysko-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) – Konrad Kroenig (KWW Przyszłość i Rozwój Skarżyska Kamiennej) i Mariusz Bodo (PiS).

Do drugiej tury wyborów dojdzie też: w Świętochłowicach (woj. śląskie) gdzie zmierzą się Dawid Kostempski (KO) oraz Daniel Beger (KW Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice); w Tczewie (woj. pomorskie) gdzie spotkają się Mirosław Pobłocki (KW Porozumienie na Plus) i Tadeusz Dzwonkowski (PiS); a także w Zawierciu (woj. śląskie) gdzie spotka się Witold Grim (KWW Witolda Grima Zawiercie bez Podziałów) oraz Łukasz Konarski (KWW Konarski-Zawierciańska Odnowa).

W Zgierzu (woj. łódzkie) w II turze zmierzą się Przemysław Staniszewski (KW Stowarzyszenia Przemysława Staniszewskiego) i Agnieszka Hanajczyk (KO); w Żorach (woj. śląskie) – Waldemar Socha (KWW Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha) oraz Anna Gaszka (KWW Żorska Samorządność); w Żyrardowie (woj. mazowieckie) – Lucjan Chrzanowski (KWW Lucjana Chrzanowskiego) oraz Ewa Springer-Kakiet (KWW Krzysztofa Rdesta Ty Jesteś Najważniejszy).

(PAP) Zdjęcie: PAP/Rafał Guz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here