Fani malarstwa Van Gogha i filmu “Twój Vincent” z pewnością powinni zaznaczyć w kalendarzu datę 27 marca 2019 roku – tego dnia w Tate Britain w Londynie otwarta zostanie wystawa z obrazami Vincenta Van Gogha. Dzieła wybrane na eskpozycję mają jednocześnie przybliżyć odwiedzającym, jak wpłynął na prace Van Gogha pobyt na Wyspach, a także jak jego obrazy inspirowały Artystów brytyjskich.

“Van Gogh and Britain” to największa od dekady wystawa dzieł Van Gogha w Wielkiej Brytanii, podczas której będzie można zobaczyć 40 prac malarza. Niektóre z jego słynnych obrazów będą sprowadzone z różnych stron świata, w tym ShoesStarry Night on the RhôneL’Arlésienne, a także dwie prace, które namalował podczas pobytu w szpitalu Świętego Pawła At Eternity’s Gate i Prisoners Exercising.

Będzie też okazja by zobaczyć w Tate Britain prawdziwą perełkę, słynne Słoneczniki, rzadko wypożyczane przez londyńską National GalleryWersja z galerii sztuki została namalowana w sierpniu 1888 r. w Arles i przedstawia wazon z piętnastoma słonecznikami.

Van Gogh mieszkał przez kilka lat w Anglii, zakochał się w brytyjskiej kulturze, szczególnie w powieściach Charlsa Dickensa i George Eliot. Fascynowała go sztuka, którą zobaczył w Anglii, w tym obrazy Constable’a i Millais’a, które miały wpływ na jego malarstwo.

Organizatorzy ekspozycji przyglądają się też Artystom, którzy czerpali inspirację z obrazów Van Gogha, malarzom takim jak Francis Bacon, czy David Bobmerg.

Więcej informacji i źródło: link

Gosia Prochal, Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here