UK: Skandal!

0

Rząd Davida Camerona wydał zezwolenie na eksport niebezpiecznych materiałów chemicznych do… Syrii! Do takich informacji dotarły brytyjskie media.

Powyższe dane dotyczą wydanej rok temu licencji, która to dotyczyła zezwolenia na transport fluorku potasu i sodu. Decyzja ta jest o tyle zaskakująca, że już wtedy padły pierwsze podejrzenia, że prezydent Baszar el-Asad może użyć broni chemicznej przeciwko rebeliantom.

Ostatecznie substancje, które bez problemu można użyć w produkcji sarinu, nie trafiły do Syrii. Wszystko za sprawą sankcji Unii Europejskiej wprowadzonych przeciwko dotychczasowym posunięciom syryjskiego reżimu. Mimo, że ostatecznie chemikalia nie trafiły do rąk Baszara el-Asada, gabinet Camerona został oskarżony przez opozycję polityczną o lekkomyślność i krótkowzroczność.

Chodzi bowiem o fakt, że w momencie wydania zezwolenia, sytuacja w Syrii była krytyczna. Od stycznia 2012 roku trwał ostrzał artyleryjski pozycji rebeliantów i przygotowania do krwawego stłumienia przeciwników el-Asada.

Na jakiej podstawie wydana została licencja? Importer zapewnił, że owe chemikalia zostaną na miejscu wykorzystane do produkcji… kabin prysznicowych! Odpowiedni resort brytyjskich władz uznał takowe tłumaczenie za wystarczające i zgodził się na transport.

Nie wiadomo czy oskarżenia są bezpodstawne. Jedno jest pewne, kabiny prysznicowe to obecnie ostatnia rzecz, jaką potrzebują Syryjczycy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUważaj co mówisz
Następny artykułPomnik Generała

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here