7 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wyjątkowy Koncert, podczas którego na scenie zaprezentowali się laureaci Konkursu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej – “Tu wszędzie jest nasza ojczyzna.” Organizatorami wydarzenia byli Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ARS, Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS w Pietraszynie oraz Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu.
Założyciele ARS-u, Elżbieta i Andrzej Biskupowie, mówiąc o głównych założeniach inicjatywy – podkreślali w rozmowie z Radiem Star, jak ważne jest podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, a także pielęgnowanie języka polskiego. “Trzeba wiedzieć, skąd pochodzimy i kim jesteśmy, dlatego bardzo potrzebne są tego typu wydarzenia. Dzieci znakomicie poradziły sobie z tematem patriotyzmu i pięknie zaprezentowały się na koncercie finałowym” – mówili.
Konkurs, ze swoim przesłaniem – znakomicie wpisał się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, świętowane w kraju i poza granicami. W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 uczestników, którzy zmierzyli się z motywem przewodnim konkursu w zakresie: pieśni i piosenki patriotycznej (soliści), poezji patriotycznej (indywidualna recytacja) oraz prezentacji własnej twórczości poetyckiej. 
Laureatów Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej wyłoniła komisja w składzie: Joanna Opiela, Ewa Lopocz i Maria Biskup. “Gratulujemy wielkiej wrażliwości i pięknych występów” – mówili z uznaniem jurorzy, którzy nie mieli łatwego zadania z wyborem zwycięzców.
Z bogactwem interpretacji zmierzyło się natomiast jury w składzie Adrianna Górka, Andrzej Tomczyk i Andrzej Biskup, którzy z podziwem wypowiadali się o uczestnikach: “Byliście wrażliwi w sztuce interpretacji tekstu i z wielkim poczuciem estetyki demonstrowaliście swój talent recytatorski. Za to wszystko bardzo dziękujemy. Była to synteza wzniosłości, refleksji i dojrzałego przekazu” – podkreślili. Koncert Galowy poprowadziła Nikol Urbaniec.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. dr hab. Piotr Gliński, Poseł do Parlamentu Europejskiego – Bolesław Piecha, Biskup Polowy Wojska Polskiego – bp Józef Guzdek, Starosta Powiatu Raciborskiego – Ryszard Winiarski, Dyrektor Delegatury w Rybniku Kuratorium Oświaty w Katowicach – Alicja Bartkowiak, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Dziekan dekanatu raciborskiego – Ksiądz Adrian Bombelek.
Organizatorami wydarzenia byli: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ARS, Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS w Pietraszynie oraz Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu a współorganizatorem Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Protokół Jury wokalnego
Protokół z posiedzenia Komisji Konkursu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej ,,Tu wszędzie jest nasza ojczyzna”. Posiedzenie odbyło się  w dniu 4 października 2018 r. w Pietraszynie. Komisja w składzie: Joanna Opiela, Ewa Lopocz i Maria Biskup w wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniła laureatów Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, przydzielając nagrody w następujących kategoriach:
Kategoria Szkoły Podstawowe: klasy I-VI
WYRÓŻNIENIE: Michał Mielnik – Szkoła Podstawa nr 1 Racibórz
III miejsce: Oliwia Gronowicz – Szkoła Podstawowa nr 18 Racibórz i Marta Plura – Studio MPiT ARS Pietraszyn
II miejsce: Maja Kołpacka – Studio MPiT ARS Pietraszyn i Ewa Plura – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Samborowicach
I miejsce: Emilia Franica – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Pogrzebieniu
Kategoria Szkoły Podstawowe: klasy VII – VIII
WYRÓŻNIENIE: Karolina Kowol – Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu
III miejsceAleksandra Bielewicz – Dom Kultury w Boguszowicach Bielsko – Biała
II miejsceKrzysztof Krolik – Szkoła Podstawowa w Kornowacu
I miejsce: Ewelina Kozub – Szkoła Podstawowa w Lubomii
Kategoria: Szkoły ponadpodstawowe
WYROŻNIENIE: Dawid Goc – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Raciborzu
III miejsceAnna Wac – Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie
II miejsce: Aleksandra Figurniak – Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu
I miejsce: Roksana Zarówny – Zespół Szkół w Tułowicach
Kategoria: Dorośli
III miejsce: Renata Galas – MOKSiR w Kuźni Raciborskiej
II miejsce: nie przyznano
I miejsce: Izabela Snażyk – Zagórnik (zgłoszenie prywatne) – BRUKSELA 2x – sesja nagraniowa w Border Rocords
Protokół konkursu recytatorskiego
Protokół z posiedzenia Komisji Konkursu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej ,,Tu wszędzie jest nasza ojczyzna”. Posiedzenie odbyło się  w dniu 5 października 2018 r. w Pietraszynie. Komisja w składzie: Adrianna Górka, Andrzej Tomczyk, Andrzej Biskup w wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniła laureatów Konkursu Poezji Patriotycznej, przydzielając nagrody w następujących kategoriach:
Kategoria Szkoły podstawowe: klasy I – VI 
III miejsce: Jakub Weiner – Szkoła Podstawowa Pietrowicach Wielkich i Marcie Musioł – Fundacja Górnośląska Akademia Umiejętności
II miejsce: Emilia Klimża – Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS w Pietraszynie
I miejsce: Estera Brzoska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
Kategoria Szkoły podstawowe: VII – VIII
III miejsce: Ewelina Kozub – Szkoła Podstawowa w Lubomii
II miejsce: Dawid Wypler – Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu
I miejsce: Aleksandra Dzedzej – Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej
Kategoria Szkoły ponadpodstawowe
III miejsce: Natalia Myszogląd – Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu  i Julii Różyckiej – Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Raciborzu
II miejsce: Agnieszka Rajd – Raciborskie Centrum Kultury
I miejsce: Iwona Sadowska – Zespół Szkół w Tułowicach
W kategorii Dorośli
Wyróżniono: Marcina Franaszka – Raciborskie Centrum Kultury
W konkursie własnej twórczości poetyckiej Komisja przyznała dwa wyróżnienia
Szymonowi Maćków i Patrycji Bukowskiej –  Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Grabinie
Zdjęcie: Facebook – Studio Muzyki Piosenki i Teatru ARS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here