W dniach od 5 do 7 maja odbędzie się w Peterborough II edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej – Aplauz 2018. Aby zgłosić się do udziału w wydarzeniu, należało do 14 kwietnia nagrać dwie piosenki i wypełnić formularz online na stronie www.aplauzfestiwal.co.uk

LISTA LAUREATÓW

KATEGORIA Do 9 lat
Ada Tracz „Litery i słowa”
Alicja Buczyńska „Kaczka Dziwaczka”
Alicja Smułka „Kolorowa Stonoga”
Amelia Cieślik „A ja wolę moją mame”
Fabian Wojciechowski „Leń”
Hania Borowicz „Maluzyna”
Julia Wieczorek „When I grow up”
Kacper Zając „Jedzie pociąg”
Maja Kamińska „Bursztynek”
Małgosia Świeczkowska „You make me feel my love”
Marianka Borowicz „My favourite things”
Emilia Chmura „A ja wolę moją mamę”
Maya Adamiak „Drzwi do kariery”
Maya Margason „Spadochron”
Natalie Ochnio „Na raz, na dwa”
Nathan Okang „Ogórek wąsaty”
Oliwia Zając „Moja Fantazja”
Victoria Nowak „Ty i ja”
Victoria Pas „Lustro”
Wanda Siwiec  „Talking to the moon”
Weronika Krawczyk „Zostań moją przyjaciółką”
Wiktoria Jurek „What a wonderful world”

KATEGORIA
10 – 13 lat

Alicja Kwiecień „Radioactive”
Angelika Antonkiewicz „Różowa piosenka”
Bianka Pawłowska „Dłoń”
Daria Helowicz „Kasztany”
Dominic Dawid „Zakazany owoc”
Emilia Ludwa i Ola Kania „ex`s and ohs”
Zespół Fantazja „Kolorowe dzieci”
Hanna Siwiec „Once upon December”
Izabela Rusin „Nie wie nikt”
Julia Bylina „Jenny”
Katarzyna Łuczkiw „Nie zapomnij”
Liwia Boleszczuk „Halleluja”
Marcel Wajs „Tamta dziewczyna”
Nicole Blecharz „Riptide”
Nicole Dowsilas „My heart will go on”
Nicole Zgrzebniak „Wszystko albo nic”
Oliwia Puk „Kolorowy wiatr”
Oliwier Uczniak „I see fire”
Sara Hames „Anywhere”
Vanessa Opolska „Kaktus”
Wiktoria Apakitsa „Lustra”
Wiktoria Piątek „Po co”
Wiktoria Rączkowska „Meluzyna”
Zofia Bernat „Kolorowy wiatr”
Zuzia Jasiniecka „When will my life begin”
Zespół Krnąbrny Szczebiot „ Autostop”

UWAGA! Podczas przesłuchań eliminacyjnych, Komisja Artystyczna podjęła decyzję, by najstarsza kategoria rozpoczynała się od rocznika 2004. Jest to podyktowane dużą ilością zgłoszeń i wysokim poziomem uczestników.

KATEGORIA
14 – 18 lat
(rocznik od 2004)

Agata Marachowska „Perfect”
Aleksandra Bujacz „Szukaj mnie”
Julia Jackowska „Cicho”
Julia Siekierzyńska „Life of the party”
Kamil Indyk „ When I was your man”
Karola Korczewska „Byle jak”
Karolina Paprocka „On my own”
Katarzyna Bryl „W.A Mozart “Voi che sapete”, aria cherubina z opery Wesele Figara”
Magda Gawlik „Z Tobą nie umiem wygrać”
Maja Szymecka „If I ain`t got you”
Natalia Pawłowska „Shape of you”
Nikola Borkowska “Pół kroku stąd”
Roksana Majtyka “Sorry” by Nothing by Thieves
Teresa Udegbe “Moi przyjaciele”
Weronika Świtała i Karol Jóźwik „All I ask”
Zespół ROA „Mój dom”

Plan Festiwalu: link

Martyna Bilska, Dyrektor Aplauz-u podkreśla, że dzięki Festiwalowi młodzi wykonawcy mają okazję przekonać się, że śpiewanie to piękna przygoda i warto rozwijać muzyczne zainteresowania: „To wspaniała szansa na pokazanie swoich umiejętności i poznanie nowych osób – rówieśników, którzy mają tę samą pasję. Jestem przekonana, że udział w Festiwalu będzie dla uczestników jednym z najpiękniejszych wspomnień w życiu.”

Dla kogo jest ten konkurs? Dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, którzy lubią śpiewać i chcą spróbować swoich sił na scenie. Finałowe Przesłuchania Konkursowe odbędą się w Bushfield Academy w Peterborough. Następnie jury wyłoni laureatów, którzy wystąpią na Gali Finałowej w The Key Theatre.

Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty wokalne z Elżbietą Biskup – ekspertem w nauczaniu estradowego śpiewu solowego i sekcją instrumentalną pod przewodnictwem Pawła Harańczyka. Muzycy przygotują aranże i zagrają z laureatami “na żywo” podczas Gali Finałowej Festiwalu. Gościem Specjalnym Gali będzie gwiazda polskiej sceny muzycznej – Anna Wyszkoni.

Marcin Marchelski dyrektor programowy Radia Star, polskiej stacji radiowej w Wielkiej Brytanii podkreśla, że dzieciom potrzebna jest przestrzeń, dzięki której mogą rozwijać swoją pasję: “Bardzo zależy nam na tym, aby promować i odkrywać talenty wokalne wśród młodego pokolenia Polaków na Wyspach, dlatego Radio Star w tym roku bezpośrednio zaangażowało się w organizację wydarzenia. Mamy nadzieję, że udział w Aplauz-ie będzie dla uczestników motywacją do pielęgnowania muzycznych zainteresowań – mówi.

Na laureatów Festiwalu czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne o łącznej wartości ponad 2000£, ufundowane przez firmę Ferpay – Przelewy Bez Granic. Trzy pierwsze miejsca w kategorii wiekowej 10-14 lat oraz 15-18 lat otrzymają: Złoty, Srebrny i Brązowy Aplauz, a w kategorii do lat 9 – Aplauz Uśmiechu.

Zostanie też przyznana Nagroda Specjalna i Grand Prix Festiwalu – dla najlepszego uczestnika ze wszystkich kategorii. Grand Prix otrzyma 500£ i Złotą Płytę od Radia Star.

Elżbieta Biskup, która zasiądzie w jury podczas II edycji Aplauz-u i poprowadzi warsztaty wokalne z uczestnikami – sugeruje na co warto zwrócić uwagę przy doborze piosenek.

“Festiwal promuje wrażliwość muzyczną u dzieci i młodzieży, dlatego duże znaczenie ma m.in charakter piosenek, mają one być ‘wizytówką’ wokalną młodego człowieka. Warto też pamiętać, by piosenki były odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Nie należy sugerować się tym, co nam dorosłym się podoba – tylko wnikliwie przeanalizować teksty piosenek, jak i ‘mierzyć siły na zamiary’ w przypadku stopnia trudności ich wykonania” – mówi.

Elżbieta Biskup jest właścicielem Studia Muzyki, Piosenki i Teatru ARS i od ponad 20 lat prowadzi zespół MIRAŻ, w którym śpiewu uczyło się wielu cenionych artystów, wśród nich Anna Wyszkoni.

“Osobiście zwracam baczną uwagę na interpretację piosenek przez artystów. Bardzo ważna jest dla mnie świadomość tego, że młody wokalista wie, o czym śpiewa i co chce mi, jako słuchaczowi przekazać. Nie ma być to gestykulacja wszem i wobec, ale tzw. ‘mowa’ całej sylwetki wykonawcy – w tym ruch sceniczny, które obrazują, czy też pomagają nam w odbiorze prezentacji” – dodaje.

W celu zgłoszenia się do Festiwalu należy przygotować dwie piosenki, z których jedna musi być zaśpiewana w języku polskim. Utwory można śpiewać a cappella lub z podkładem. Istnieje też możliwość nagrania utworu z towarzyszeniem gitary lub pianina. Organizatorzy  na etapie przesłuchań finałowych mogą pomóc w zapewnieniu uczestnikowi podkładu.

Celem wydarzenia jest promocja polskiej kultury i piosenki wśród dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami kraju, a także kształtowanie i promowanie wokalnych talentów.

W ubiegłym roku Grand Prix Festiwalu otrzymała Wiktoria Tracz, która obecnie uczy się śpiewu w prestiżowej The Brit School w Londynie. Możemy usłyszeć ją również w programie The Voice Kids, gdzie dołączyła do drużyny Tomsona i Barona. W maju, Wiktoria wystąpi na Gali Finałowej Aplauz-u.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Ognisko Muzyczne w Peterborough, Radio Star – Twoje Radio Na Wyspach i Centrum Kultury Polskiej w Peterborough.

Kontakt z organizatorami: aplauz.festiwal@gmail.com

Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here