Do zdarzenia doszło na cmentarzu w Blockley w zachodniej Anglii, gdzie poprzewracane drzewa zniszczyły nagrobki polskich bohaterów wojennych. Sytuacja została błędnie opisana w mediach jako akt wandalizmu.

Maria Kwiecień, założycielka wspólnoty “Evesham – Mocni w Panu,” opowiedziała w rozmowie z Radiem Star o zdarzeniu: “W zeszłym roku zaczęliśmy tam prace i w tę sobotę mieliśmy jechać, by kontynuować działania. Trzech naszych udało się na miejsce zrobić rekonesans, by ogłosić na Mszy Świętej, co jeszcze potrzebujemy i zastali poniszczone groby, tak jak to widać na zdjęciach.”

“Po otrzymaniu tej informacji z samego rana skontaktowaliśmy się z lokalną społecznością, aby dotrzeć do prawdy, gdyż wiele portali puściło nieprawdziwe informacje. Dzięki Brytyjczykowi, który mieszka obok cmentarza mamy zdjęcia potwierdzające, że 17 stycznia podczas wichury poprzewracały się drzewa i zniszczyły groby.”

Na cmentarzu tym pochowanych jest 122 Polaków, którzy w czasach II wojny światowej walczyli przeciwko nazistowskim Niemcom u boku oddziałów brytyjskich.

Z najnowszych doniesień wiemy, że informacje o wandalizmie, które pojawiły się na Twitterze i zostały podane do wiadomości przez polskie media, a także brytyjski Daily Mail okazały się być nieprawdziwe. Początkowo została też podana błędna informacja odnośnie lokalizacji zdarzenia, portale informowały, że cmentarz znajduje się w Evesham.

Policja w Gloucestershire w rozmowie z Radiem Star poinformowała, że o całej sytuacji dowiedziała się z Twittera i nie otrzymała wcześniej żadnego zgłoszenia o zdarzeniu.

Wspólnota organizuje sprzątanie grobów najbliższą sobotę, zbiórka odbędzie się o godz. 9:30 pod kościołem St. Mary & St. Egwin w Evesham WR11 4EJ. Więcej informacji: link.

(rs)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here