W dniach od 7 do 9 października odbyły się w Londynie jesienne rekolekcje z ojcem dominikaninem Adamem Szustakiem, który przyleciał do Wielkiej Brytanii na zaproszenie proboszcza parafii pw. Św. Wojciecha na South Kensington – księdza Bartosza Rajewskiego.
Polonia miała okazję wysłuchać wystąpienia o. Szustaka: „Targ Zamknięty – o prawdziwej relacji z Bogiem.” Zostało w nim poruszone wiele ważnych i nurtujących tematów, które umykają ludziom w zgiełku codziennych spraw. Osoby, które miały okazję wziąć udział w wydarzeniu podkreślały w rozmowie z Radiem Star, że było to dla nich wyjątkowe doświadczenie. „Jestem naładowany pozytywną energią. Utwierdzony w tym, że kościół nie musi być smutny i to nie tylko dogmaty, ale przede wszystkim miłość i życie Ewangelią” – mówił Marcin Lenkiewicz, właściciel firmy budowlanej.
Ojciec Adam Szustak to rekolekcjonista, duchowny kościoła katolickiego, zakonnik, oraz duszpasterz akademicki. Ogromną popularnością cieszy się w sieci jego kanał na YouTubie „Langusta na Palmie,” który śledzą setki tysięcy internautów. Vlogi, które nagrywa i publikuje w sieci, propagują wartości chrześcijańskie, opowiadają o relacji człowieka z Bogiem i w sposób klarowny wyjaśniają skomplikowane zagadnienia biblijne. Przez osoby, które śledzą Jego działalność ceniony jest za to, że nie obawia się poruszać niewygodnych tematów dotyczących nauk kościoła katolickiego.
Brzmi dość nietypowo, ale ta nowatorska i niecodzienna forma ewangelizacji, przemawia do wielu – przemówiła również do uczestników rekolekcji prowadzonych przez o. Adama w Londynie. Co sprawia, że duszpasterz ten, jest tak lubiany przez widzów? Jedni mówią, że zainteresował ich zrozumiały sposób głoszenia Ewangelii, a także doceniają jego poczucie humoru i dystans do siebie. Inni szanują go za odwagę mówienia o rzeczach trudnych, a czasem nawet bolesnych. W swoich wystąpieniach, o. Szustak używa młodzieżowego żargonu, przez co styl jego wypowiedzi trafia do ludzi.
Podczas rekolekcji w Londynie dominikanin wielokrotnie odwoływał się do fragmentów Ewangelii i używając współczesnego języka tłumaczył opisane wydarzenia w sposób zrozumiały dla każdego człowieka. Podkreślał jak ważne jest zbudowanie bezpośredniej relacji z Bogiem, który nie powinien być traktowany przez nas jako sędzia, czy też niedostępny i odległy stwórca. Wręcz przeciwnie, przypominał, że Chrystus jest blisko człowieka, akceptuje go z rożnymi niedoskonałościami i chorobami, a relacje z Bogiem można porównać do relacji ojca z dzieckiem.
Ojciec Adam Szustak prowadzi rekolekcje w różnych częściach świata. Odwiedził m.in. Hiszpanię, Kanadę, Stany Zjednoczone, czy Islandię. Osoby zainteresowane działalnością duchownego, mogą śledzić kalendarz wydarzeń na stronie: „Langusta na Palmie.”
Karolina Antonowicz/Radio Star
Zdjęcie: Kasia Łęcka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here