Theresa May potwierdziła, że w czerwcu poda harmonogram swojej dymisji.

Premier rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Theresa May ogłosiła, że ostatecznie zrezygnuje z pełnionej funkcji i ogłosi dokładną datę na początku czerwca.

0
Premier Theresa May

Od dawna wywierana na premier May presja ze strony wrogiej jej frakcji wewnątrz Partii Konserwatywnej nie mogła nie mieć wpływu na właśnie ogłoszoną decyzję.

Theresa May zrezygnuje z funkcji pełnionej od roku 2016. Jej niemoc w sprawie brexitu, nieudolne negocjacje i trzykrotnie odrzucona przez pralament umowa z UE wynegocjowana przez nią spowodowały decyzję o dymisji. Jednak przed rezygnacją Theresa May chce jeszcze raz poddać swoją umowę pod głosowanie Izb Westminsteru.

Jeśli tym razem jakimś cudem Izba Gminu zagłosuje pozytywnie, to premier May ma zrezygnować z końcem lipca. Natomiast, jeśli posłowie ponownie, czwarty już raz, odrzucą porozumienie, May będzie musiała zrezygnować znacznie szybciej, choć wciąż nie podano dokładnej ani przybliżonej daty.

W ostatnich tygodniach premier była wielokrotnie wzywana z ław parlamentarnych do dymisji przez jej kolegów.

Przed kilkoma dniami poseł Andrea Jenkyns powiedziała w czasie obrad:
„Czy mogę powiedzieć mojej czcigodnej i prawej przyjaciółce, premier, że starała się jak najlepiej? Nikt nie może winić ani wątpić w jej zaangażowanie i poczucie obowiązku, ale zawiodła. Nie dotrzymała obietnic i straciliśmy 1300 pracowitych radnych”.

Poseł Andrea Jenkyns

 „Niestety społeczeństwo już jej nie ufa, że ​​przeprowadzi negocjacje brexitowe. Czy nie nadszedł czas, aby stanąć z boku i pozwolić komuś nowemu prowadzić naszą partię, nasz kraj i negocjacje”? Dodała Jenkyns

Dziś rano odejścia premier May zażądał Nick Timothy, były szef jej kancelarii.
“Pani premier, przykro mi to powiedzieć, ale musi pani spełnić swój obowiązek i ustąpić ze stanowiska (…) W wyborach lokalnych na początku miesiąca premier straciła 1300 mandatów radnych, a w nadchodzących niedorzecznych wyborach do Parlamentu Europejskiego zyska 1 na 10 dostępnych mandatów”.

“Teraz rząd chce wprowadzić ustawę dotyczącą umowy wyjścia. Jej zapisy są tak okropne, że jej tekst wciąż nie został opublikowany. Musimy zakończyć to narodowe upokorzenie, doprowadzić do Brexitu i uratować torysów”, czytamy w artykule The Daily Telegraph.

Boris

Również dzisiaj były Minister Spraw Zagranicznych Borys Johnson ogłosił, że po rezygnacji May będzie ubiegał się o przywództwo w Partii Konserwatywnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here