Szkocka autonomia

0

Zapowiadają się zmiany administracyjne państwa brytyjskiego, a wszystko za sprawą przewidywanego w przyszłym roku referendum niepodległościowego w Szkocji.

Brzmi groźnie, ale nie obawiajcie się! Nie chodzi o całkowite odłączenie się tego regionu od Zjednoczonego Królestwa. Szkotom zależy przede wszystkim na samodzielnej polityce fiskalnej.

W przeciągu trzech najbliższych lat szkocki parlament i rząd otrzymają możliwość samodzielnego ustalenia wysokości podatku dochodowego. Mimo tych zmian za zbieranie pieniędzy nadal będzie odpowiedzialna brytyjska skarbówka.

W gronie innych innowacji wymienić można również zmiany, dotyczące podatku gruntowego, który to dotychczas podlegał systemowi SDLT (procentowa opłata od całkowitej kwoty zakupu). Od kwietnia 2015 roku obecny system podatkowy zostanie zastąpiony nowym rozwiązaniem, czyli LBTT (Land and Buildings Trasaction Tax) i za jego funkcjonowanie odpowiedzialny będzie szkocki Urząd Skarbowy.

Autonomia fiskalna Szkocji już na samym początku wygeneruje koszty administracyjne z rzędu 45 milionów funtów! Pytanie brzmi, czy tego typu zmiany są niezbędne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here