Referendum ws. nowej konstytucji będzie dyskusją Polaków o tym, jak ma wyglądać polskie państwo – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podczas spotkania konsultacyjnego w Lublinie. Dodał, że debata o konstytucji zapewne będzie miała różne wątki.

Szczerski uczestniczył w poniedziałek w otwartym spotkaniu zorganizowanym w ramach kampanii społeczno-informacyjnej dot. referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji, które odbyło się pod hasłem “Rodzina, małżeństwo – wartości podlegające szczególnej ochronie w świetle Konstytucji RP”.

“Po raz pierwszy się zdarza w dziejach polskiego ustroju, że prezydent nie mówi, jak powinno wyglądać przyszłe polskie państwo, tylko prosi Polaków, żeby powiedzieli ustrojodawcy, wszystkim tym, którzy będą o konstytucji decydować, w jaki sposób widzą przyszłość polskiego ustroju, swoje dobre państwo” – podkreślił Szczerski. Dodał, że spotkanie w Lublinie jest dyskusją z “mieszkańcami tego regionu o tym, jak widzą dobre państwo, co to dla nich oznacza”.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że debata na temat nowej konstytucji “zapewne będzie miała różne wątki, będą różne zdania”. “Oby ona była bardzo żywa, ponieważ prezydentowi zależy przede wszystkim na żywej dyskusji” – dodał.

“Prezydent chce, aby Polacy czynnie uwierzyli w to, że państwo jest nasze, że ono ma być takie, jak my sobie życzymy. To nie jest wypadkowa różnych sił zewnętrznych, wewnętrznych, gospodarczych, politycznych. Jest wypadkową naszej dyskusji. Ono ma być takie, jak my sobie wyobrażamy” – podkreślił Szczerski.

Jak mówił, “Polska nie może być nigdy państwem obcym dla Polaków. Musi być państwem, które jest ich własnością”.

Dodał, że właśnie w tym celu organizowane jest referendum konsultacyjne – aby “takie przekonanie powstało, że my, obywatele Polski, mamy własne państwo do tego, aby realizowało nasz własny interes, cele, ambicje i wartości”.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada to również – wynikający z Kodeksu wyborczego – termin wyborów samorządowych.

Pod koniec września marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił PAP, że gorąco popiera pomysł, aby przesunąć datę wyborów samorządowych tak, by nie przypadała ona w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwszym etapem kampanii społeczno-informacyjnej są organizowane od zeszłego roku otwarte spotkania w regionach z udziałem ekspertów w zakresie prawa konstytucyjnego. Poniedziałkowe konsultacje w Lublinie były ostatnim spotkaniem regionalnym; wcześniej podobne wydarzenie zorganizowano w pozostałych 15 województwach.

(PAP) Zdjęcie: PAP/Wojciech Pacewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here