36 proc. Niemców chce, by Angela Merkel zrezygnowała ze stanowiska kanclerza przed końcem kadencji – wynika z opublikowanego w sobotę sondażu instytutu YouGov. Jednak więcej, bo 44 procent opowiada się za jej pozostaniem przez całą kadencję do 2021 roku.

20 proc. uczestników ankiety nie zajęło stanowiska.

Poparcie dla szefowej rządu wśród wyborców z jej partii CDU i CSU jest nadal wysokie. 81 proc. sympatyków chadecji opowiada się za pozostaniem przez Merkel w foteli kanclerza przez cztery lata. Tylko 12 proc. pytanych chce jej wcześniejszej dymisji.

Za pozostaniem Merkel na stanowisku opowiada się też większość wyborców partii Zieloni – 60 proc. Natomiast sympatycy SPD, Lewicy i AfD domagają się w większości odejścia Merkel ze stanowiska.

Podczas kampanii wyborczej Merkel deklarowała, że chce pozostać na czele rządu przez pełne cztery lata.

Partie chadeckie CDU/CSU wygrały dwa tygodnie temu wybory parlamentarne, jednak uzyskany przez nie wynik – 33 proc. jest najgorszy od 1949 roku. Zdaniem ekspertów pozycja Merkel uległa poważnemu osłabieniu. Szefowa rządu zapowiedziała podjęcie rozmów koalicyjnych z Zielonymi i FDP. Ze względu na różnice zdań dotyczące między innymi polityki migracyjnej i energetyki, tworzenie rządu może potrwać do przyszłego roku.

(PAP) lep/ jo/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here