Brytyjska sieć komórkowa O2 poinformowała w piątek o rozwiązaniu problemu, który na niespełna dobę pozbawił 32 miliony użytkowników sieci dostępu do internetu. Jak zapewniono, przerwa w usługach była związana z problemem technicznym po stronie dostawcy.

O2, należąca do hiszpańskiej firmy Telefonica, jest drugą największą siecią komórkową w Wielkiej Brytanii po EE. Powstała w wyniku połączenia brytyjskich oddziałów T-Mobile i Orange. Firma ma 25 milionów klientów, a także zapewnia usługi dla kolejnych siedmiu milionów osób korzystających z usług Sky, Giffgaff i Lycamobile.

Media informowały o tym, że zakłócenia związane z dostępem do internetu uderzyły m.in. w szereg korporacyjnych klientów firmy (np. służbę zdrowia na terenie Anglii, NHS England) oraz doprowadziły do wyłączenia systemów informacyjnych na przystankach autobusowych w Londynie, a także utrudniły pracę firmom zajmującym się dostawami jedzenia i towarów lub przewozami osób ze względu na brak dostępu do nawigacji.

Klienci O2 nie mogli również korzystać z mobilnych systemów płatności bezdotykowej, np. Google Pay i Apple Pay.

W wydanym dla mediów komunikacie firma przeprosiła za zakłócenia w dostępie do sieci, wskazując, że ich przyczyną była usterka w systemie teleinformatycznym dostarczanym przez szwedzką firmę Ericsson.

Zdaniem ekspertów czwartkowo-piątkowa awaria była prawdopodobnie najdłuższą w historii brytyjskiego rynku telekomunikacyjnego.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here