“Macie wspaniały wkład w rozwój tego miasta – nie tylko teraz, ale na przestrzeni ostatnich stu lat – i niech to trwa jak najdłużej” – mówił w środę burmistrz Londynu Sadiq Khan podczas przyjęcia w ratuszu miejskim z okazji stulecia niepodległości Polski. 
Sadiq Khan o wkładzie Polaków w życie Londynu w rozmowie z Radiem Star
W trakcie wieczornego wydarzenia – które zbiegło się w czasie z setną rocznicą uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych – swoją historię życia w Londynie opowiedziały trzy kobiety: ocalała z Holokaustu polsko-żydowska aktywistka Lili Pohlmann, działaczka na rzecz kultury polskiej i szefowa Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) Joanna Młudzińska, a także inwestująca w innowacyjne technologie bizneswoman Marta Krupińska, która w ubiegłym roku znalazła się na liście tysiąca najbardziej wpływowych londyńczyków Progress 1000.
W ciągu niemal dwóch godzin, historię obecności Polaków w Londynie – począwszy od okresu przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości do współczesności – opowiedziano w oparciu o doświadczenia trzech mówców i pięciu wykonawców, grających muzykę klezmerską, chór dziecięcy z pieśniami patriotycznymi, duet muzyki klasycznej, grupę tańca ludowego i współczesny pop.
Organizatorzy przypomnieli także m.in. o polskich uchodźcach po powstaniu listopadowym, emigracji polskich Żydów pod koniec XIX wieku, a także okresie, kiedy Londyn był siedzibą rządu na uchodźstwie, o czym opowiadał przygotowany przez ambasadę RP w Londynie a także Agnieszkę Chmurę i Konrada Jagodzińskiego, serial dokumentalny #RepublicInExile.
Jednocześnie zaprezentowano wystawę ponad 600 zdjęć przygotowanych przez Jolantę Piesakowską-Jackson w ramach kampanii #MyLondyn, dokumentującej pobyt Polaków w Londynie.
Jolanta Piesakowska-Jackson o zdjęciach, które trafiły do projektu
Otwierając wydarzenie w City Hall, burmistrz Sadiq Khan podkreślił współczesne znaczenie blisko 200 tysięcznej społeczności Polaków mieszkających w brytyjskiej stolicy, a także zapewnił, że będzie walczył o ochronę ich praw w obliczu planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Swoje wystąpienia wygłosili także ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki oraz nowy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którzy spotkał się w środę z Khanem rozmawiając o możliwych obszarach współpracy pomiędzy obiema stolicami.
Rafał Trzaskowski o współpracy pomiędzy Warszawą, a Londynem dla Radia Star
“W kontekście Brexitu stwierdziliśmy, że tym bardziej trzeba zacieśniać współpracę pomiędzy miastami: Warszawą i Londynem. To szczególnie istotne zwłaszcza w takich dziedzinach, które mają olbrzymi potencjał: nowe technologie, czy rozwój start-upów” – mówił w rozmowie z polskimi mediami Trzaskowski.
“To moja pierwsza wizyta jako prezydenta miasta stołecznego Warszawy za granicą. (…) W kolejnych tygodniach będziemy rozmawiali już o konkretach” – zapewnił, wskazując m.in. na rozwój inteligentnych technologii i walkę ze smogiem.
Wcześniej Khan złożył życzenia Polakom w internecie, m. in. publikując na Twitterze krótki film, w którym podkreślał, że “polscy londyńczycy wzbogacili nasze społeczeństwo, gospodarkę i kulturę, sprawiając, że nasza stolica jest lepszym i jaśniejszym miejscem do życia”.
Sadiq Khan i jego przekaz dla polskich londyńczyków
“Mój przekaz dla polskich i innych wschodnioeuropejskich londyńczyków, którzy świętują stulecie niepodległości swoich państw, jest taki: to jest wasz dom i zawsze będziecie tutaj mile widziani. Właśnie dlatego, pośród niepewności związanej z Brexitem, robię wszystko, co w mojej mocy, aby stać w obronie waszych praw i pokazać, że Londyn jest otwarty na wszystkich” – oświadczył burmistrz.
W wyborach samorządowych z maja 2016 roku Khan dostał łącznie 1,31 mln głosów, uzyskując najwyższy mandat dla indywidualnego brytyjskiego polityka w historii.
Z Londynu Jakub Krupa (PAP) Zdjęcie: Gosia Prochal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here