W kolejnej audycji „SOS dla Polonii” gościem Anny Jańczuk będzie Wiktoria, która przybliży na antenie termin „toksyczne trio” jako problem występujący w wielu rodzinach. Wiktoria jest pracownikiem socjalnym z pięcioletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie pracuje w pomocy socjalnej dla rodzin w londyńskim urzędzie dzielnicowym (Council, Children’s Service Department).

Zapraszamy do słuchania po godz. 18:00

Zanim została pracownikiem socjalnym, Wiktoria pracowała z ofiarami przemocy domowej, jak również ze sprawcami przemocy. Ma doświadczenie pracy z trudną młodzieżą, a także z dziećmi. Podczas studiów udzielała się w organizacji zajmującej się integracją do życia w społeczności osób z przewleklymi chorobami psychicznymi.

W trakcie audycji Wiktoria przedstawi procedury opieki społecznej (ang.Children’s Services) dotyczące dzieci. Podpowie również jak efektywnie współpracować z profesjonalistami oraz jakie wsparcie mogą otrzymać rodzice.

Termin “toksyczne trio” jest używany do opisywania problemów związanych z przemocą w rodzinie, chorobą psychiczną i nadużywaniem alkoholu lub narkotyków. W 2012 roku dokonano analizy 139 poważnych przypadków (ang. serious case reviews) utraty życia lub bardzo poważnych obrażeń ciała dzieci. Dochodzenia wykazały, że w ponad 86%  incydentów, w których dzieci zostały poważnie skrzywdzone lub zmarły, wystąpiły jeden lub więcej elementów “toksycznego trio”.

Jednym z najbardziej znanych przypadków toksycznego trio jest dramatyczna śmierć polskiego chłopca z Coventry, Daniela Pełki. Czterolatek zmarł na skutek bardzo poważnych obrażeń ciała, maltretowania i głodzenia dokonanych przez jego matkę oraz jej partnera. Podczas śledztwa wykazano, że w rodzinie wystapiły wszystkie elementy toksycznego trio. Policja aż 27 razy interweniowała w sprawie przemocy domowej. Matka oraz jej partner byli uzależnieni od alkoholu.

Jest bardzo ważne, aby rodziny zmagające się z problemem przemocy domowej, uzależnieniami, czy różnego rodzaju chorobami psychicznymi zgłaszały się po pomoc. Rodziny mogą skorzystać z bezpłanej pomocy oferowanej przez brytyjskie instytucje. W każdej dzielnicy, czy miejscowości w Wielkiej Brytanii znajduje się przychodnia uzależnień (ang. Drug and Alcohol Service), instytucja pomagająca ofiarom przemocy domowej oferująca wsparcie poprzez wyspecjalizowanego doradcę (ang. IDVA – Independent Domestic Violence Advocate) oraz przychodnia terapeutyczna IAPT (wyszukiwarka według kodu pocztowego: link

Historia śmierci Daniela Pełki – link

Informacje dotyczące działań brytyjskiej opieki społecznej oraz prawa rodzinnego – Ambasada RP w Londynie – https://londyn.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/opieka/

Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here