Rząd Wielkiej Brytanii jest zaniepokojony doniesieniami o przemocy w Strefie Gazy i wzywa do zachowania spokoju, aby uniknąć kroków, które podważą działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu – powiedział w poniedziałek rzecznik premier Theresy May.

“Jesteśmy zaniepokojeni raportami o przemocy i ofiarach śmiertelnych w Gazie (…). Wielka Brytania jest też zdecydowanym zwolennikiem dwupaństwowego rozwiązania (konfliktu izraelsko-palestyńskiego) z Jerozolimą, jako wspólną stolicą” – oznajmił rzecznik Downing Street.

Dodał, że premier May poruszy kwestie praw człowieka podczas wtorkowej rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Co najmniej 41 Palestyńczyków zginęło w poniedziałek w starciach z izraelskimi siłami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem, gdzie od rana trwają protesty przeciwko przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Według różnych źródeł rannych zostało od 700 do 1700 osób.

Palestyński rząd oskarżył Izrael o dokonanie masakry w Strefie Gazy. Rzecznik palestyńskiego rządu Jusuf al-Mahmud zażądał w oficjalnym oświadczeniu “natychmiastowej interwencji międzynarodowej w celu powstrzymania straszliwej masakry dokonanej w Gazie przez izraelskie siły okupacyjne przeciwko naszemu bohaterskiemu narodowi”.

W związku z otwarciem amerykańskiej ambasady Jerozolimę patrolowały w poniedziałek tysiące izraelskich policjantów, funkcjonariuszy służb granicznych i żołnierzy jednostek specjalnych.

Swoją decyzję o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego prezydent Donald Trump ogłosił 6 grudnia 2017 roku.

(PAP) Zdjęcie: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here