Gościem Anny Jańczuk w programie „SOS dla Polonii” był Rafał Piekarczyk, dyrektor organizacji społecznej Yelow Scarf CIC (Żółty Szalik), której celem jest niesienie pomocy osobom uzależnionym, bezdomnym, ofiarom przemocy domowej oraz ich rodzinom.
Zapraszamy odsłuchania rozmowy:
Rafał od 12 lat zajmuje się problemem uzależnień od substancji i zachowań. W roku 2011 współtworzył grupy wsparcia dla osób uzależnionych w Worcester. Jego kolejnym celem jest stworzenie polskiego Centrum Terapeutyczno – Odwykowego w środkowej Anglii.
O historii powstania organizacji Yellow Scarf opowiada Rafał Piekarczyk:
“Nasze początki jako organizacji sięgają 2011 roku. Wtedy rozpoczęliśmy działalność pomocową. Pierwsze działania były prowadzone jako Community Group, a później jako Community Interest Company. Zaczynaliśmy od jednego spotkania w Worcester i była to grupa wsparcia dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz zachowań. Szybko okazało się, że jedno spotkanie to stanowczo za mało i powstały grupy w Evesham, a później w Cheltenham.
Następnym krokiem było stworzenie grupy dla osób uwikłanych w związek z osobą uzależnioną. Jako, że działamy w oparciu o wolontariuszy zajęło nam to sporo czasu. Jednakże udało się nam i szybko okazało się, że zakres działania grupy powinien mieć o wiele szerszy zakres. W międzyczasie zorganizowaliśmy sesje mające na celu pomoc w sprawach socjalnych i finansowych dla osób w trudnej sytuacji życiowej, a także kursy języka angielskiego.
Nasze działania nie mogłyby być tak efektywnie zrealizowane, gdyby nie pomoc i współpraca z innymi organizacjami. Spośród wielu, można wymienić Bulilding Better Cheltencham, Green Door, John Martins Charity, Evesham Homless Partnership, Cary Hands, Maggs Day Centre. To dzięki nim możemy pomagać wszystkim osobom z Europy Wschodniej, które mogą porozumiewać się w języku polskim. Nasza pomoc nie ogranicza się tylko do grup wsparcia, treningów oraz nauki języka. Współpracujemy ze szpitalami, policją, sądami oraz lokalnymi samorządami. Często konsultujemy ich pacjentów i klientów.
W trakcie naszej wieloletniej działalności zdobyliśmy szeroką wiedzę dotyczącą stworzenia, prowadzenia i rozwijania organizacji non profit. Pomogliśmy powstać i zapewniliśmy wsparcie kilku organizacjom z naszego terenu. Nasze działania stały się bardziej efektywne. Bardzo chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, bo wspólnie możemy pomóc większej ilości potrzebujących osób.”
Kontakt oraz więcej informacji:
http://www.yellowscarf.org.uk/
https://www.facebook.com/yellowscarf.org.uk/
Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here