Rozmowa ministra Waszczykowskiego z szefem brytyjskiej dyplomacji

0

W rozmowie telefonicznej minister Boris Johnson poinformował ministra Witolda Waszczykowskiego o dzisiejszej notyfikacji uruchomienia przez Wielką Brytanię art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

Szef brytyjskiej dyplomacji przedstawił treść listu wystosowanego w tej sprawie przez premier Theresę May do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Podkreślając pozytywny wkład Polaków w rozwój społeczno-gospodarczy Wielkiej Brytanii minister Witold Waszczykowski zaapelował o precyzyjne i prawnie wiążące zagwarantowanie praw wszystkich obywateli Unii Europejskiej zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie.

Ministrowie rozmawiali ponadto o aktualnych kwestiach współpracy dwustronnej, w tym współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa w związku z przybyciem do Polski żołnierzy brytyjskich uczestniczących we wzmocnieniu Wschodniej Flanki NATO.

Z uznaniem odnieśli się do strategicznego charakteru wzajemnych relacji, których przejawem były takie wyjątkowe wydarzenia, jak pierwsze konsultacje międzyrządowe w Londynie w udziałem premierów w listopadzie ubiegłego roku oraz I edycja Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego w Warszawie, skupiającego przedstawicieli środowisk pozarządowych i eksperckich. Szefowie dyplomacji zwrócili również uwagę na wysoką wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, która jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski w Europie.

W czasie rozmowy minister Witold Waszczykowski przekazał ministrowi Johnsonowi kondolencje i wyrazy solidarności w związku z atakiem terrorystycznym, który miał miejsce w Londynie 22 marca br.

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here