Metropolitan Museum of Art, słynne nowojorskie muzeum, znane m.in. z tego, że od samego początku nie pobierało opłat za wstęp, wprowadzi wkrótce opłaty, i to dość wysokie, dla zwiedzających spoza stanu Nowy Jork.

Do tej pory za wstęp płaciło się (lub nie) według uznania, gdyż założeniem placówki był od pokoleń egalitaryzm i swoje zbiory udostępniało – jak pisze agencja AP – “nawet tym, którzy ledwo co mogli pozwolić sobie na bilet autobusowy”.

Od 1 marca większość dorosłych spoza stanu Nowy Jork będzie musiała zapłacić za bilet 25 dolarów – oznajmił w czwartek szef muzeum Daniel Weiss. Jedynie nowojorczycy będą mogli nadal płacić co łaska.

Według Weissa dodatkowe wpływy z płatnego udostępniania zbiorów ocenia się na 6-11 mln dolarów rocznie. Pomogą one zapewnić muzeum długoterminowa stabilizację finansową. Met, którego roczny budżet operacyjny to 305 mln dolarów, w ostatnim roku fiskalnym odnotowało deficyt w wysokości około 10 mln dolarów.

Kwota 25 dolarów była opłatą jedynie sugerowaną, ale w ostatnich latach znacząco spadała liczba gotowych wyłożyć ją z własnej kieszeni. Od 2004 roku liczba osób płacących tę kwotę spadła z 67 proc. do 17, a przeciętną dobrowolną opłatą było 9 dolarów.

Muzeum założono w 1870 roku i wstęp do niego był przez większość dni w tygodniu darmowy. W 1970 roku władze miasta zgodziły się na wprowadzenie opłat “co łaska”.

W ostatnich latach doszło jednak do kilku procesów, wytoczonych przez niektórych zwiedzających, którym wydawało się, że 25 dolarów to opłata obowiązkowa, a nie sugerowana.

Wstęp do Metropolitan Museum pozostanie darmowy dla dzieci do 12 roku życia; starsi uczniowie spoza Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut będą płacić 12, a seniorzy – 17 dolarów.

Opłaty dotyczyć będą około 30 proc. zwiedzających muzeum. Według Weissa w zeszłym roku odnotowało ono rekordową liczbę 7 mln zwiedzających.

Bilety po 25 dolarów obowiązują w MoMA i Muzeum Guggenheima, a w Whitney wynoszą 22 dolary. Wstęp za co łaska zachowało w Nowym Jorku m.in. muzeum historii naturalnej (American Museum of Natural History), choć pobiera ono opłaty za wstęp na niektóre wystawy czasowe. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here