Londyński sztab WOŚP podał oficjalne wyniki zbiórki – na konto fundacji trafi z brytyjskiej stolicy blisko 105 tys. funtów. To kolejny raz, gdy Orkiestra połączyła Polonię mieszkającą w Wielkiej Brytanii wokół wspólnego celu. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Radio Star było jednym z patronów medialnych 27. Finału WOŚP w Londynie, który został zorganizowany przez londyński sztab wolontariuszy oraz Polską Szkolę na Wembley im. Janusza Korczaka. Szefowa sztabu, Anna Ciecierska, przyznała w rozmowie, że tragiczna śmierć prezydenta Gdańska wstrząsnęła Polonią: “Sztab był zdruzgotany wydarzeniami ostatnich dni. Myślami byliśmy z rodziną zmarłego prezydenta – z jego żoną i córkami. Wiemy jednak, że na tym świecie, gdzie niestety czasem źle się dzieje, Orkiestra tym bardziej jest potrzebna. Dlatego będzie grała, a my razem z nią – do końca świata i o jeden dzień dłużej. Jeszcze głośniej i jeszcze piękniej niż dotychczas.”

Jak co roku – w ramach finału odbyły się imprezy dla dorosłych i dla dzieci. Najmłodsi bawili się pod hasłem: Afryka dzika, czyli Simba w Londynie. „Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, przez Greenford Hall przewinęło się około 2,5 tysiąca osób. Było głośno, kolorowo i radośnie – mówiła Anna Budzińska z Polskiej Szkoły na Wembley im. Janusza Korczaka, koordynatorka eventu dziecięcego i współkoordynatorka 27. Finału WOŚP w Londynie. “Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tej imprezy, wolontariuszom i ‘ludziom dobrej woli, których jest więcej.’ Dzięki nim graliśmy, gramy i będziemy grać dalej” – podkreśliła.

W sobotnim wydarzeniu, które odbyło się w londyńskiej Scali, wzięło udział wielu Polaków, ale również obcokrajowców, którzy wypełnili salę koncertową po brzegi. Uczestnikom imprezy dopisywał znakomity humor i pozytywne nastroje, ale przede wszystkim to chęć wsparcia inicjatywy sprawiła, że wzięli udział w Finale. „Jestem tu, bo lubię pomagać i cieszę się, że mogę być częścią tak wyjątkowego wydarzenia. To również okazja do posłuchania dobrej muzyki i spotkania ciekawych ludzi” – powiedział Maciej Lewiński, który przyjechał na londyński WOŚP z Northolt.
Na scenie zaprezentowały się takie zespoły muzyczne jak: Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Dana Immanuel & The Stolen Band, Gabinet Looster, Metasoma, The Charts – zespół wybrany przez internautów, a także wokalista Tomek Lipiński. Wydarzenie poprowadzili: Krzysztof Skiba, wokalista zespołu Big Cyc oraz Nika Boon, piosenkarka i kompozytorka.
Oprócz koncertów, finałowi towarzyszyły aukcje, podczas których można było wylicytować takie przedmioty jak m.in. piłka z podpisem Zbigniewa Bońka, koszulka z podpisami kadry, cykl treningów z Ewą Chodakowską, ręcznie robione kucyki, loty szybowcem i wiele innych.
Mateusz Gorczyca, który prowadził aukcje razem z Kamilem Osięglewskim, tak mówił o swoim zaangażowaniu w Orkiestrę: „Finał jak co roku wiąże się z mega dawką emocji, adrenaliny i stresu, ale jednocześnie jest to zabawa i zdobywanie nowych doświadczeń. Wspaniałe jest to, jak zwykli ludzie przekazują swoje rękodzieła, usługi, przeróżne przedmioty, aby pomagać! WOŚP łączy ludzi i to jest najpiękniejsze.”

Finał nie mógłby odbyć się bez wolontariuszy, którzy wykazali się ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem. W rozmowie z Radiem Star podkreślali, że jest to dla nich wspaniałe przeżycie. „Nie mogłem przegapić takiego wydarzenia. Wolontariat to przede wszystkim pomoc innym bezinteresownie, z potrzeby serca – podkreślił Rafal Trembecki, który już od ośmiu lat działa na rzecz Orkiestry. Disa Witkowska, studentka jednej z londyńskich uczelni, dotychczas wpierała WOŚP jako uczestniczka, a w tym roku zdecydowała się dołączyć do grona wolontariuszy. „Stwierdziłam, że to chyba już ten moment, żeby w końcu samemu zainwestować swój czas i pomóc właśnie w ten sposób” – powiedziała.
Na imprezie w klubie Scala można było też skosztować rozmaite potrawy, wśród których nie zabrakło pieczonych kiełbasek, bigosu czy pączków, a uczestnicy mieli również możliwość spotkania przedstawicieli polskich firm – sponsorów wydarzenia, którzy świadczą usługi w dziedzinach takich jak m.in. finanse, księgowość, czy zdrowie.
Na sympatyków WOŚP w Londynie, czekały również inne wydarzenia towarzyszące Finałowi, jak m.in.: Wyspa Dj-ów, Parada Motocyklowa, Imprezy dodatkowe w Lewisham, Dagenham i Klubie Orła Białego, Planszówkowy WOŚP w Greenford Hall, a także noworoczny spacer dla WOŚP, czy spotkanie ze Skibą.
Przypomnijmy, że na terenie Wielkiej Brytanii działa blisko 30 sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wydarzenia, których celem była zbiórka funduszy na rzecz WOŚP odbywały się w różnych miastach Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej, jak m.in.: Edynburg, Manchester, Liverpool, Telford, Southampton, Harlow, Luton, York, Glasgow, Aberdeen, Nottingham, Milton Keynes, Luton, Watford, Slough i wielu innych.
O tegorocznym – 27 Finale WOŚP na Wyspach, mogliście też usłyszeć w cotygodniowym programie: „Co w Sztabie Piszczy: Czyli Orkiestra Gra Cały Rok” na antenie Radia Star.
Karolina Antonowicz, G.Prochal/ Radio Star, Zdjęcia: Marcin Libera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here