Rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny

0

Wśród pacjentek cieszy się opinią lekarza, który profesjonalnie i indywidualnie podchodzi do każdej wizyty. Ceniony za bogate doświadczenie, znany z dobrego poczucia humoru i cierpliwości, wybitny specjalista ginekologii i położnictwa, a także onkologii ginekologicznej, Paweł Knapp, był gościem sobotniej audycji na antenie Radia Star, w całości poświęconej akcji „Matko-Polko Zadbaj o Swój Skarb”.

Dzięki inicjatywie Top Medical Clinic i Polish Village Bread, każda kobieta może do końca maja zrobić darmowe badania cytologiczne w najlepszej polskiej przychodni w Londynie. Zapraszamy do przeczytania wywiadu, który przeprowadził z doktorem Marcin Marchelski. 

Marcin Marchelski: Moim rozmówcą autorytet w dziedzinie ginekologii, który bogate doświadczenie kliniczne zdobywał w prestiżowych ośrodkach medycznych na całym świecie. Pracował m.in. w Nowym Jorku i Kalifornii, a w Europie: w Berlinie, Czechach, Szwecji i Francji. Chyba łatwiej byłoby zapytać, gdzie Pana jeszcze nie było…

Paweł Knapp: (śmiech) Rzeczywiście, moi serdeczni przyjaciele postrzegają mnie jako tzw. “gypsy doctor” albo “flying doctor”. Uważam, że medycyna wymaga dużego zaangażowania jeśli chodzi o inwestycje we własny potencjał, a przede wszystkim w to co najważniejsze, czyli ochronę zdrowia naszych pacjentek.

– Na terenie Londynu, mogę się mylić, ale nigdy wcześniej nie spotkałem się z darmowymi badaniami profilaktycznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o wczesne wykrywanie nowotworu szyjki macicy. Zorganizowaliście Państwo taką akcję w przychodni Top Medical Clinic, dlaczego?

– Z lekarzami, ginekologami oraz naszym teamem menadżerskim przeanalizowaliśmy sytuację epidemiologiczną i doszliśmy do wniosku, że najbardziej potrzebnym i pilnym elementem, będą właśnie profilaktyczne badania cytologiczne. Oznacza to, że z populacji Londynu, populacji przyległych miast, która wydaje się być populacją pozornie zdrową, poszukujemy osób chorych. Badania są niezbędne, aby wykryć nowotwór ponieważ rak szyjki macicy to choroba, która jest chorobą podstępną, pacjent nie odczuwa bólu. Nie jest prawdą, że nowotwór zawsze boli, tak jak często obserwujemy to w różnych filmach. To są już sytuacje zaawansowane, natomiast my staramy się znaleźć przypadki na tzw. bardzo wczesnym etapie. Musimy to w sposób jasny powiedzieć: rak szyjki macicy wcześnie wykryty jest w 100% wyleczalny, dlatego Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii wcale nie muszą cierpieć z jego powodu.

Pytał mnie pan również, dlaczego ten właśnie trend. Często kobiety bardzo aktywne zawodowo, nie majaą czasu aby zadbać o swoje zdrowie. Zapominają o tym, że musimy się badać i gdzieś ta prozdrowotna świadomość w codziennym pędzie umyka. Stąd właśnie ten pomysł, żeby prowadzić darmowe badania cytologiczne. Zależy nam na tym, żeby w grupie Polek aktywnych zawodowo – nie tylko w tej grupie pracującej w Londynie, w centrum, w City, ale we wszystkich dziedzinach pracy zawodowej, poszukać nowotworów, (czego oczywiście bardzo byśmy nie chcieli) ale także tzw. stanów przednowotworowych, aby móc odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

– Gdybym miał iść do lekarza, żeby dowiedzieć się, czy nie mam nowotworu, bałbym się. Dlatego potrzebowałbym od pana złotego środka na zachęcenie kobiet do skorzystania z tej darmowej akcji, prowadzonej w tak wspaniałym obiekcie jakim jest Top Medical Clinic, pełnym profesjonalistów i wspaniałej fachowej opieki.

– Proszę się nie obrazić panie redaktorze, ale to nie jest dobry sposób myślenia. Ja jako onkolog, ginekolog onkolog, zawsze mówię swoim pacjentkom, że lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć, ponieważ w momencie wykrycia choroby mamy szereg działań, które mogą być podjęte w celu ratowaniu życia. Cytologia to prosty, niebolesny test, który trwa 10 minut i jeżeli możemy komuś uratować przez te 10 minut życie, to chyba warto to robić. Części Pań badania mogą wydać się krepujące, ale to rola ginekologa, aby zapewnić pełną intymność pacjentce. Tak, żeby czuła się ona zadbana, ale przede wszystkim żeby jej intymność została uszanowana, bo przecież poruszamy się w delikatnej strefie. To badanie, które w sposób bardzo dokładny dokumentuje to co na tej tarczy części dopochwowej, na szyjce macicy się znajduje.

– Słyszałem, że słynie Pan z ogromnej cierpliwości do swoich pacjentek.

– Wizyta u ginekologa powinna być miła, przeprowadzona w przyjaznej atmosferze, z dbałością o to, aby pacjentka pomimo tego, że poruszamy się w tak intymnej strefie czuła się komfortowo. Lekarz, niezależnie od tego, czy jest to internista, dermatolog, czy dentysta musi być osobą, która ma otwarte serce dla pacjenta. Nie możemy się spieszyć, szczególnie wtedy kiedy dotykamy tak bardzo intymnych tematów naszego ciała, ale także i duszy

– W przypadku raka szyjki macicy, jakie objawy mogą być dla kobiety niepokojące w stanie przednowotworowym, takie które zmuszą pacjentkę do tego aby wybrać się do przychodni i zrobić badania.

W tym stanie przednowotworowym nie ma żadnych objawów, jedyną wskazówką, że na szyjce macicy coś się dzieje, jest nieprawidłowa cytologia. Jeżeli występują objawy takie krwawienie przy stosunku płciowym, upławy, czy towarzyszący im brzydki zapach, to często mówimy już o nowotworze, o stanie który potrafimy leczyć, ale w tym przypadku jest to już rozległy, radykalny zabieg operacyjny Często, jako że zmieniły się nasze zachowania seksualne, nie tylko Polonii, ale ogólnie całego społeczeństwa, ta granica inicjacji seksualnej przesuwa się na zdecydowanie młodsze lata. Stąd aktywność wirusa HPV, wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest induktorem procesu karcinogenezy, (bierze udział w tworzeniu się nowotworu), jest dużo wcześniej uwidoczniona u osób młodych. Nawiązałem do tego ponieważ w mojej karierze lekarza chirurga, ginekologa, zdarzyło mi się operować 24, 28 – letnie dziewczyny z pełnoobjawowym rakiem szyjki macicy. Te panie swoich dzieci już mieć nie będą.

– Czy nowotwór szyjki macicy jest chorobą dziedziczna?

– Nie jest to choroba dziedziczna natomiast wracając do wirusa brodawczaka ludzkiego, to on jest tutaj głównym elementem, który sprzyja rozwojowi raka szyjki macicy. W tym miejscu musimy sobie powiedzieć o jednej sprawie i bardzo wyraźnie podkreślić: to że pacjentka ma wirusa brodawczaka ludzkiego, często typy wysoko onkogenne, nie jest jednoznaczne z tym, że zachoruje i umrze na raka szyjki macicy. Pojęcie wirusa HPV i jego udziału w procesie karcinogenezy, czyli w procesie tworzenia się nowotworu często jest błędnie pojmowane przed lekarzy i błędnie tłumaczone pacjentkom, ponieważ nie ma tej bezpośredniej korelacji, linku pomiędzy tym, ze masz wirusa – dostaniesz raka.

– A kiedy powinno się zrobić pierwsze badania cytologiczne?

– Najlepiej w tym okresie zaraz po inicjacji seksualnej. Oczywiście nie musi to być od razu następny dzień, mamy mniej więcej rok czasu od odbycia pierwszego stosunku płciowego, do zaleceń wykonania pierwszej cytologii. Jeśli pacjentka zaczyna swoją aktywność seksualną później, wchodzi do normalnego algorytmu postepowania badań profilaktycznych, które powinny być wykonywane raz na trzy lata pomiędzy 25 a 69 rokiem życia. Takie są kryteria programu narzucone przez NHS w Wielkiej Brytanii. Natomiast jeśli pacjentka rozpoczyna to współżycie zdecydowanie wcześniej, to wtedy taka cytologia również powinna być wykonana wcześniej, czyli do roku od tej pierwszej inicjacji seksualnej.

– W takim razie załóżmy, że jestem kobietą i umówiłam się na badania cytologiczne, w jaki sposób musze się przygotować?

– Panie redaktorze, jeżeli pan jest kobietą, to ja rzucam ginekologię, rzucam ginekologię onkologiczną od razu, bo to znaczy, że nie jestem w stanie rozpoznać kobiety…(śmiech)

– Może inaczej zacznę w takim razie. (śmiech) W jaki sposób pacjentki powinny przygotować się do badań cytologicznym?

– Przede wszystkim najlepsza jakościowo cytologia, to cytologia wykonana zaraz po miesiączce, wtedy kiedy ustanie krwawienie I plamienie – to jest pierwsze kryterium. Jeżeli pacjentka wie, że ma różne dolegliwości, które mogą świadczyć o istniejącym stanie zapalnym związanym z infekcja bakteryjną, infekcją grzybiczą, w pierwszej kolejności powinna zgłosić się do lekarza, który powinien wykonać jej posiew. Podkreślam, nie leczyć pacjentki tylko na podstawie objawów, ale na podstawie konkretnego czynnika, czyli ustalamy badaniami biologicznymi co jest przyczyną i leczymy przyczynę. I w momencie kiedy mamy stabilne środowisko biologii pochwy, kiedy pacjentka jest po miesiączce, nie przyjmowała żadnych leków dopochwowych związanych z leczeniem lub tzw. antykoncepcja dopochwową, gdy mamy mniej więcej 72. godzinną przerwę od współżycia, wtedy ta pacjentka jest, nazwijmy ją, idealną kandydatką do wykonania badania cytologicznego, czy to profilaktycznego, czy cytologii diagnostycznej. Te badania są niezmiernie ważne, ponieważ proszę sobie wyobrazić, że dzisiaj na raka szyjki macicy umrze pięć kobiet i to w XXI wieku.

– Właśnie chciałem Pana zapytać o statystyki.

– Statystyki są dla nas bardzo ważnym źródłem informacji o skali problemu. Dla mnie, jako lekarza ginekologa zatrważające jest to, że rocznie, spośród 4 tys. kobiet, które zachorowały na raka szyjki macicy, 2 tys. kobiet umiera, codziennie pięć. Nie mamy takich statystyk dotyczących Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, natomiast nasze szacunkowe obliczenia, dane, trendy, które wyznaczyliśmy, pokazały, że skala problemu jest olbrzymia. Ja tutaj w klinice wykonałem już kilkadziesiąt, podkreślam kilkadziesiąt zabiegów na szyjce macicy, które potwierdziły stany przednowotworowe. A wtedy dopiero zaczynaliśmy krzewić działania prozdrowotne i samą ideologię, że te 10 minut, może uratować życie.

– Na koniec jeszcze pytanie dotyczące profilaktyki nowotworowej, co zalecałby pan swoim pacjentkom?

– Raz do roku wizyta u ginekologa, która powinna być swoistym standardem. Żyjemy w XXI wieku i zaczynamy bardzo prężnie poruszać się we wszelkich meandrach życia na zachodzie. Już nie jesteśmy tymi Polakami, którzy musieli odkrywać zachód, my po prostu w nim żyjemy i bardzo dobrze się w nim poruszamy. Dlatego też wydaje mi się, że każda nowoczesna kobieta, każdy nowoczesny mężczyzna, bo o nich też trzeba mówić, przynajmniej raz w roku musi wykonywać badania profilaktyczne, które pokażą jego stan zdrowia. Proszę mi wybaczyć za ten może nieelegancki przykład, ale raz do roku na pewno wykonuje pan przegląd samochodu. A jak z badaniami profilaktycznymi?

Rozmawiał: Marcin Marchelski, opracowała: Gosia Prochal

Paweł Knapp (Top Medical Clinic) – posiada tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwo i ginekologia oraz ginekologia onkologiczna. Ukończył Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a doświadczenie kliniczne zdobywał w prestiżowych ośrodkach medycznych na całym świecie. Autorytet w dziedzinie kolposkopii ginekologicznej, operacyjnym leczeniu nowotworów szyjki macicy, szczególnie radykalnych zabiegów w raku jajnika, a także laparoskowym leczeniu schorzeń ginekologicznych. Jest autorem bądź współautorem wielu publikacji naukowych, a także uczestnikiem szeregu konferencji specjalistycznych oraz niezliczonych kursów i szkoleń z zakresu nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here