Finka Kaisa Makarainen po raz trzeci w karierze triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biathlonie. W niedzielę w ostatnich zawodach sezonu w rosyjskiej Tiumeni zajęła szóste miejsce. Weronika Nowakowska była 29. i zakończyła karierę.

Makarainen w klasyfikacji końcowej wyprzedziła 11. w niedzielę reprezentantkę Słowacji Anastasiyę Kuzminę o zaledwie trzy punkty. Finka zdobyła też małą Kryształową Kulę za największą liczbę punktów PŚ w biegu ze startu wspólnego na 12,5 km.

Losy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej rozstrzygnęły się dosłownie na końcowych kilkuset metrach. Po ostatnim strzelaniu Kuzmina wybiegła na trasę ósma, a Makarainen – dziewiąta. Obie zawodniczki tego dnia pomyliły się na strzelnicy po trzy razy.

Taka kolejność była korzystna dla Rosjanki reprezentującej Słowację. Jednak Finka wyprzedzała kolejne rywalki, natomiast Kuzmina opadła z sił i dała się wyprzedzić Makarainen i dwóm innym rywalkom.

“W mojej karierze miałam już wiele biegów, w których wszystko rozstrzygało się na ostatnim okrążeniu. Dzisiaj po ostatnim strzale wiedziałam, że muszę zrobić +życiówkę+” – relacjonowała Finka, cytowana w serwisie kaleva.fi.

Na pocieszenie Kuzminie pozostają dwie małe Kryształowe Kule – za sprint i bieg na dochodzenie. W biegu indywidualnym najlepsza w tym sezonie okazała się Białorusinka Nadieżda Skardino.

Kuzmina zakończyła tym samym karierę, a według niektórych źródeł po raz ostatni wystartowała także Makarainen.

Niedzielne zmagania wygrała Białorusinka Daria Domraczewa. Było to jej 34. zwycięstwo w cyklu. Drugie miejsce – najlepsze w karierze – zajęła Słowaczka Paulina Fialkova, która miała 1,8 s straty, a trzecia była Francuzka Anais Chevalier – 6,6 s.

Nowakowska miała trzy niecelne strzały i czas o blisko dwie i pół minuty gorszy od Domraczewej, ale na metę wbiegła z uśmiechem. Cała polska reprezentacja w Rosji gratulowała jej kariery, m.in. podrzucając ją kilkukrotnie. “Nie tylko Kamil Stoch dzisiaj pięknie fruwał” – napisał na Facebooku Polski Związek Biathlonu, odwołując się do niedzielnego zwycięstwa polskiego skoczka narciarskiego w Planicy.

(PAP) Zdjęcie: EPA/SERGEI ILNITSKY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here