Gosia Prochal, Radio Star:- Jest Pani znakomitym przykładem kobiety, która osiągneła ogromny sukces w świecie finansów. To bardzo ważne, aby kobiety coraz śmielej sięgały po wysokie stanowiska i aby coraz więcej mówiło się o kobietach pełniących rolę dyrektorów.

Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce:- Pomimo, że nie ma aż tak wielu kobiet działających na rynku finansowym i rynku nowych technologii – to kobietom bardzo wiele udaje się w tych sektorach osiągnąć. Ja od wielu lat mam ogromną przyjemność prowadzić interesy organizacji Visa – nie tylko w Polsce, ale również w Europie Centralno – Wschodniej. Oczywiście byłoby dobrze, gdyby w bankowości było więcej kobiet, również w technologiach i finansach, ale myślę, że jest coraz lepiej.

Gosia Prochal:- Dużo mówi się o tym, jak nowe technologie będą wpływać na różne branże. Jak rynek kart płatniczych będzie zmieniał się w erze cyfryzacji?

Małgorzata O’Shaughnessy:- Rynek kart płatniczych w zasadzie przestaje być rynkiem kart. Z czasem karta – jako fizyczny nośnik, za pomocą którego płacimy zniknie i stanie się swego rodzaju liczbą, czy też określonym zapisem numerycznym. Będzie on obarczony wszelkimi zabezpieczeniami i będzie funkcjonował w każdym środowisku, w którym dokonujemy płatności. Już teraz możemy zaobserwować coś takiego, co nazywamy “uberyzacją płatności,” gdzie karta jest zaszyta – w zasadzie jej numer do płatności. Widzimy to na przykładzie takich firm jak Uber, B&B, czy Booking.com, gdzie dokonując danej transakcji po raz kolejny, nie wpisujemy już numeru karty, nie ma weryfikacji. Świat idzie dokładnie w tym kierunku.

Oczywiście płatności w fizycznym punkcie sprzedaży nie znikną, ale zaczynamy zauważać ogromną dominację płatności zbliżeniowych. Polska jest jednym z liderów globalnych, bo już ponad 80 proc. wszystkich płatności dokonywanych jest właśnie zbliżeniowo (contactless). Innymi słowy – cztery na pięć transakcji kartowych w Polsce, to są już transakcje zbliżeniowe. I tutaj jesteśmy w czołówce światowej, przed Wielką Brytanią – razem z krajami takimi jak Australia i Czechy, w których to też szybko się rozwija.

Gosia Prochal:- Coraz częściej pojawiają się w sprzedaży różnego rodzaju przedmioty i urządzenia, którymi możemy dokonywać płatności.

Małgorzata O’Shaughnessy:- Cały świat płatności, rzeczywiście zaczyna podlegać szeroko pojętej digitalizacji, czy też cyfryzacji. Dzieje się tak za sprawą technologii, które zaczynają wpływać na to, w jaki sposób chcemy dokonywać transakcji. Podam tutaj bardzo obrazowe liczby, które pokazują, w którym kierunku idziemy. Dzisiaj na świecie – globalnie, są około 3 miliardy kart płatniczych i mniej więcej 44, 45 milionów punktów, w których możemy korzystać z karty. Szacujemy, że za 5 lat, sposobów płacenia będzie nie 3 miliardy, tylko 30 miliardów, bo będą to np. wszystkie urządzenia tzw. “ubieralne” – typu pierścionki, biżuteria, zegarki, czy urządzenia typu Fitbit.

Visa, podczas tegorocznego Mobile World Conrgess – wspólnie z greckim bankiem NBG, firmami Folli Follie oraz Links of London pokazała biżuterię do płatności zbliżeniowych. Właściwie każdy przedmiot, który będzie podłączony do internetu będzie z czasem miał w sobie funkcje płatniczą. Płatność stanie się inherentną częścią każdej naszej interakcji w internecie. Będzie ona niewidoczna, wygodna i bezpieczna, bo w centrum doświadczenia płatniczego jesteśmy my, każdy z nas – konsument, który oczekuje wygody i oczywiście gwarancji bezpieczeństwa.

Gosia Prochal:- Polska dołączyła do rynku płatności kartą w latach 90, aż trudno uwierzyć, że czas autoryzacji transakcji wynosił wtedy 45 min.

Małgorzata O’Shaughnessy:- Rzeczywiście przeszliśmy niesamowitą drogę, razem ze wszystkimi uczestnikami obrotu płatniczego i możemy pochwalić się tym, że mamy obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i innowacyjnie rynków płatniczych w Europie i na świecie, czego przykładem są właśnie wspomniane, zbliżeniowe transakcje płatności. Kolejny kierunek, w którym idziemy to płatności mobilne, pełna tokenizacja świata płatności, e-commerce-u również, która doprowadzi do tego, że te wrażliwe numery, które przedstawiamy w tej chwili, a których czasem nie chcemy podawać – jak numer karty, data ważności, kod, który jest umieszczony na tyle karty – znikną. Zastąpimy je tzw. tokenem, który spowoduje, że każdy z nas będzie rzeczywiście w bardzo wygodny i łatwy sposób mógł dokonywać transakcji za pomocą numerycznego odpowiednika karty, bez pomocy tego fizycznego kawałka plastiku.

Gosia Prochal:- Rozmawiamy podczas LSE SU Economic Forum, organizowanego przez polskich studentów London School of Economics. Jakie są Pani wrażenia z tego wydarzenia?

Małgorzata O’Shaughnessy:- To świetna konferencja, studenci wykazują się absolutnym szczytem profesjonalizmu i bardzo dobra grupa panelistów została przyciągnięta na wydarzenie. To potwierdza tylko fakt, że nam – pracodawcom, bardzo zależy na polskich studentach, którzy uczą się w Wielkiej Brytanii. Osobiście jestem przekona, że zasługują oni na szczególną uwagę. To młodzi ludzie, którzy są nie tylko zdolni, czasem wybitni, ale rownież ludzie, którzy musieli wykazać się ogromną przedsiębiorczością, żeby wyjechać poza swoją ojczyznę, pokazać energię, przedsiębiorczość. Dochodzi tutaj również element współzawodnictwa, bo nie są na swoim gruncie, więc muszą się bardziej starać, żeby rzeczywiście zaistnieć i robią to doskonale. Możemy być z nich bardzo dumni.

Wywiad został przeprowadzony podczas LSE SU Polish Economic Forum w Londynie, największej konferencji o polskiej polityce i gospodarce zorganizowanej przez LSE SU Polish Business Society – stowarzyszenie zrzeszające polskich studentów na London School of Economics.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here