Tematem kolejnej audycji „SOS dla Polonii” była przemoc domowa względem kobiet. Gościem programu była Anna, która doświadczyła przemocy ze strony partnera. Nie chciała trwać dłużej w toksycznym związku, choć wszyscy dookoła mówili, że dzieci muszą mieć ojca. Udało jej się wydostać z chorej relacji korzystając ze wsparcia i pomocy swojej rodziny. Stanęła na nogi dzięki swojemu samozaparciu i wytrwałości w dążeniu do celu.
Podczas naszej rozmowy poruszyłyśmy kwestie manipulacji, izolowania ofiary od rodziny i przyjaciół, a także chorej kontroli (ang. coercive control), która od ponad dwóch lat w UK jest złamaniem prawa. Omówiłyśmy różne typy przemocy domowej: fizyczną, emocjonalną, finansową i seksualną. Przedstawiłyśmy też formy dostępnej pomocy oferowane przez brytyjskie instytucje rządowe oraz organizacje charytatywne.
CZĘŚĆ I
CZĘŚĆ II
Wczesne przejawy przemocy domowej względem kobiet
Przemoc w związku powodowana jest chęcią uzyskania całkowitego panowania i kontroli nad partnerką. Jeśli odpowiesz „tak” na którekolwiek z poniższych pytań może to oznaczać, że również jesteś ofiarą takiej przemocy. Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy, pomóż sobie już teraz!
Czy twój partner:
 • jest zazdrosny i zaborczy?
 • poniża lub obraża cię?
 • obrzuca cię obelgami?
 • mówi, że jesteś beznadziejna i sobie bez niego nie poradzisz?
 • zadaje ci rany cielesne? Czy cię popycha, uderza dłonią lub pięścią, kopie cię?
 • zagroził, że skrzywdzi ciebie lub twoich bliskich?
 • ciągle cię krytykuje?
 • ma nagłe zmiany nastroju, które zdominowały życie w domu?
 • jest ujmujący w jednej chwili a w drugiej jest znieważający?
 • kontroluje twoje pieniądze?
 • niszczy twoje rzeczy?
 • demoluje meble?
 • grozi, że skrzywdzi lub zabije zwierzęta domowe?
 • grozi, że porwie lub sądownie odbierze dzieci?
 • jeździ szybko bo wie, że się tego boisz?
 • nie wpuszcza cię do domu podczas kłótni?
 • mówi ci, jak masz się ubierać lub jak masz układać włosy?
Czy boisz się swojego partnera?
Czy czujesz się odosobniona? Czy odcina cię od rodziny i przyjaciół?
Czy zmieniasz swoje zachowanie aby uniknąć spowodowania ataku?
Czy jesteś niepewna własnej oceny sytuacji?
Co jest przyczyną przemocy w rodzinie? 
–   przemoc domowa powodowana jest przez chęć posiadania władzy i kontroli przez oprawcę
–   ma swoje korzenie w braku równowagi w posiadaniu władzy przez przedstawicieli obu płci
–   nie jest powodowana przez alkohol, narkotyki, bezrobocie, stres czy zły stan zdrowia. To są tylko wymówki, czy też usprawiedliwienia zachowania oprawcy
–   trwanie jej umożliwia połączenie czynników:
*  osobiste doświadczenia zarówno oprawcy jak i ofiary (zazdrość, strach przed porzuceniem, niskie poczucie własnej wartości)
*   niedostateczna odpowiedź ze strony społeczeństwa (np. brak ścigania sądowego, niewystarczające zakwaterowanie, brak opieki nad dziećmi, skłonność do obwiniania doświadczającej przemocy kobiety)
*  stereotypowe przekonania społeczeństwa oraz negatywne nastawienie wobec ról mężczyzn i kobiet (np. „kochaj, szanuj i bądź posłuszna” i „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”)
–   trwa dalej, bo pozwala się na to, aby mężczyźni uniknęli za to odpowiedzialności.
Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy na stronę organizacji TPP pod hasłem “Przemoc domowa” w zakładce “Pomoc dla ofiar”: link
Plan bezpieczeństwa
Zaplanowanie tego, jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i dzieciom w nagłej sytuacji pozwala na zmniejszenie stresu i paniki kiedy do takiej sytuacji rzeczywiście dojdzie. Jeśli kobieta nie chce lub nie może odejść od swojego oprawcy musi się przygotować na kolejne akty przemocy z jego strony. Więcej informacji na stronie: link.
IDVA – Niezależny Doradca ds. Przemocy Domowej
Independent Domestic Violence Advisor
Głównym zadaniem doradcy jest podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa ofierze przemocy będącej w największym niebezpieczeństwie (wyrządzenia poważnej krzywdy lub zabójstwa) oraz jej dzieciom. Pozostaje on osobą pierwszego kontaktu z ofiarą, dokonuje oceny jej zagrożenia, przedstawia odpowiednie rozwiązania i pracuje nad stworzeniem skoordynowanego planu bezpieczeństwa ze spotkania MARAC. Poza tym wspiera ofiarę podczas postępowania sądowego (np. towarzyszy jej w sądzie) i występuje w jej imieniu podczas starań o zakwaterowanie, czy w kontaktach z innymi organizacjami.
Skierowania do doradców najczęściej przychodzą z policji, służby zdrowia czy schronisk dla kobiet i dzieci, które zostały zaalarmowane sytuacją. Można również samemu się do nich zgłosić o wsparcie – należy skontaktować się z lokalnym urzędem i poprosić o dane organizacji, które zapewniają doradców w danym rejonie. Można też napisać do organizacji CAADA – idva@caada.org.uk.
(Źródło: http://www.nowezyciebezprzemocy.co.uk)
Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here