W poniedziałek – w Bletchley Park, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba zespołu brytyjskich kryptologów – miało miejsce wydarzenie promujące nową książkę Dermota Turinga „X, Y & Z: The Real Story of How Enigma Was Broken.” W spotkaniu wziął udział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, rodziny polskich kryptologów oraz zaproszeni goście.
Książka opowiada o wspólnych działaniach polskich, brytyjskich i francuskich specjalistów w złamaniu kodu Enigmy. Jak podkreślił w wywiadzie dla Radia Star Sir Dermot Turing: “Żaden kraj nie dokonał tego sam.”
“W Wielkiej Brytanii powszechna jest wiedza o osiągnięciach zespołu brytyjskich kryptologów, pracujących w Bletchley Park. Wciąż zbyt mała jest świadomość kluczowej roli polskich matematyków, bez których złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej nie byłoby możliwe” – mówił.
Historia, którą Sir Dermot Turing opisuje w swojej publikacji to pełna, złożona opowieść o współpracy trzech państw, którym – ze względów bezpieczeństwa – zostały nadane tajne określenia: X – oznaczające Brytyjczyków, Y – Francuzów i Z – Polaków,.
Jest to również opowieść o osobistych historiach ludzi, którzy uczestniczyli w wydarzeniach, które wpłynęły na przebieg II wojny światowej. “W przybliżeniu tych fascynujących historii pomogły mi rozmowy z rodzinami kryptologów. Były to wybitne umysły i niesamowicie barwne postaci” – opowiadał Turing.
Wśród gości, którzy byli obecni na wydarzeniu towarzyszącym premierze książki, obecna była m.in. Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego, Jan Różycki – syn Jerzego Różyckiego, a także Anna Zygalska – Cannon – krewna Henryka Zygalskiego.
Janina Sylwestrzak opowiedziała w rozmowie z Radiem Star o swoim ojcu, Marianie Rejewskim: “Wszyscy chcieliby usłyszeć, że była to taka posągowa postać, a to był normalny człowiek.”
“Wiele osób mówiło mi, że to jest materiał na film, czy książkę, rewelacyjna możliwość rozwinięcia tematu, jeśli chodzi o losy poszczególnych osób. Nie tylko Polaków, ale również Francuzów i Brytyjczyków. Każde życie to właściwie temat na powieść” – powiedziała.
Przedmowę do książki napisał Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, który wyraził nadzieję, że pokazanie tak istotnej historii polsko – brytyjskiej współpracy wpłynie pozytywnie na relacje pomiędzy obydwoma krajami w przyszłości.
“Fakt, że tę książkę napisał Dermot Turing – Brytyjczyk bardzo mocno zaangażowany w promocję polskiego wkładu w złamanie Enigmy, działający aktywnie w Bletchley Park ma istotne znaczenie dla zainteresowania Brytyjczyków. Miejmy nadzieję, że ta książka będzie miała licznych odbiorców w Polsce, w Anglii, ale i na świecie” – mówił.
320 – stronicowa książka „X, Y & Z: The Real Story of How Enigma Was Broken” została wydana przez wydawnictwo History Press i trafiła do sprzedaży 3 września.
Gosia Prochal, Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here