W poniedziałek podpiszę ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych – zapowiedział w czwartek w Jasionce prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta PPK – oprócz dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla obywatela – stworzą nowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki.

W wywiadzie dla TVP Info udzielonym w trakcie 3. edycji Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa Andrzej Duda podkreślił, że wydarzenie to jest dla niego m.in. “okazją do spotkania się ze średnim i dosyć dużym polskim biznesem” i do wysłuchania, co ma do powiedzenia.

“Jak na razie miałem spotkanie z +orłami polskiego biznesu+ – ze średniej wielkości i dosyć dużymi firmami prywatnymi, nie spółkami skarbu państwa – i słyszałem wiele dobrego (…); mówią, że się bardzo dobrze im firmy rozwijają, że mają wzrost zatrudnienia, że mają świetne wyniki finansowe, że firma z roku na rok zyskuje, rozwija się, że generalnie oceniają sytuację w kraju jako co najmniej dobrą, jak nie bardzo dobrą” – relacjonował prezydent. Wyraził jednocześnie nadzieję, że tego typu nastroje przedsiębiorców uda się “utrzymać przez najbliższe lata”.

Prezydent Duda mówił też, że w czasie rozmów poruszył również kwestię ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która – jak zaznaczył – znajduje się obecnie na jego biurku i w poniedziałek upływa termin podjęcia decyzji w sprawie jej dalszych losów. “Generalnie mogę powiedzieć tak: zapytałem przedsiębiorców, jak oceniają tą ustawę i ten pomysł, powiedzieli, że oceniają go bardzo wysoko; ja też uważam, że ustawa powinna zostać podpisana i zostanie podpisana w poniedziałek, kiedy tylko wrócę do Warszawy” – oświadczył prezydent.

“Myślę, że jest to nowa szansa dla polskiej gospodarki, że będzie to nowy zastrzyk kapitałowy, który będzie także – jak podkreślają przedsiębiorcy – stanowił takie dodatkowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki, poza głównym celem oczywiście, jakim jest stworzenie dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla zwykłego obywatela” – dodał.

Uchwalona na początku października przez Sejm ustawa o PPK zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program ma dotyczyć – według szacunków rządu – ok. 11,5 mln pracowników i zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Program PPK będzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.

(PAP) autor: Marceli Sommer Zdjęcie: PAP/Darek Delmanowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here