Dziś w Warszawie odbywa się konferencja na temat brexitu z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marcina Ociepii, na której ministrowie omawiają stan negocjacji UE z Wielką Brytanią oraz przygotowań Polski, a także prezentują broszurę „Brexit. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca”.

Celem broszury jest zwiększenie świadomości procesu brexit wśród przedsiębiorców, stworzenie zachęt do przygotowania przedsiębiorców na wszystkie możliwe scenariusze i zwiększenie widoczności działań administracji w przygotowaniach Polski do brexitu.

Główny przekaz broszury

– Wynik negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE), czyli tzw. brexitu, jest niepewny. Polski rząd aktywnie uczestniczy w tych pracach, ale też przygotowuje się na różne scenariusze (zarówno uporządkowanego opuszczenia UE, jak i braku porozumienia).

– Wielka Brytania to jeden z najważniejszych partnerów handlowych Polski. Dlatego też konsekwencje brexitu wpłyną na setki tysięcy przedsiębiorców, eksportujących i importujących towary i usługi z jednolitego rynku.

– Wczesne podjęcie przygotowań może zniwelować niektóre konsekwencje brexitu. Świadomość potencjalnych skutków (jak powrót ceł czy kontroli granicznych) może uruchomić działania przygotowawcze, do czego zachęcamy.

Broszura dostępna jest tylko w formie elektronicznej. Będzie aktualizowana i uzupełniana w zależności od przebiegu negocjacji.

Broszura została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z właściwymi ministerstwami i urzędami centralnymi, w tym z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here