W piątek, 16 lutego w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się uroczysta prezentacja albumu „Artyści Andersa” autorstwa prof. Jana Wiktora Sienkiewicza.

Prezentacja książki odbyła się w obecności ok. 90 osób, w tym senator RP, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego oraz córki gen. Władysława Andersa Anny Marii Anders, dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ Mateusza Stąśka, a także wydawców oraz przedstawicieli Polonii w Wielkiej Brytanii.

„Cieszymy się ogromnie, że album Artyści Andersa został wydany, ponieważ niewiele osób zna tą niezwykłą grupę ludzi. Artyści towarzyszący żołnierzom nie tylko dokumentowali przebieg walk. Byli również terapeutami, pomagali swoim kolegom znieść codzienność wojny. Odgrywali więc niezwykle ważną rolę, a dzisiejsza prezentacja jest dobrą okazją, aby ich uczcić.” – powiedział Chargé d’affaires a.i. Ambasady Piotr Kobza.

Następnie głos zabrali senator Anders, dyrektor Stąsiek, a także przedstawiciele wydawców i partnerów albumu: prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie Aleksandra Podhorodecka, szef Fundacji „Towarzystwo Projektów Edukacyjnych” Paweł Zarzycki i przedstawiciel CVC Capital Partners Krzysztof Krawczyk. Prof. Sienkiewicz wygłosił wykład „Moje podróże z artystami Andersa”, w którym opowiedział o historii tworzenia książki.

Wieczór uświetniła również projekcja filmu dokumentalnego Rafała Brylla „Artyści Andersa”, a także występ brytyjskiej wokalistki Katy Carr. Następnie odbyło się podpisywanie książek przez prof. Sienkiewicza.

Publikacja Artyści Andersa. Uratowani z „nieludzkiej ziemi” jest albumową wersją książki naukowej „Artyści Andersa. Continuità e novita”, która do tej pory miała trzy wydania.

Album prezentuje nieznane w polskiej literaturze zjawiska wielu działań artystycznych, edukacyjnych i wystawienniczych, jakie miały miejsce w ramach 2 Korpusu generała Władysława Andersa w latach 1942-1949. Autor ukazuje szereg wybitnych artystów plastyków, którzy – niezależnie od wojskowych rygorów oraz nienaturalnych dla twórczości plastycznej warunków i okoliczności, w szeregach 2 Korpusu – znaleźli warunki rozwojowe w postaci organizacji wystaw, pomocy materialnej, grup i stowarzyszeń artystycznych, a nawet samodzielnych szkół malarskich i indywidualnych pracowni artystycznych.

W książce została opisana także edukacja artystyczna, którą artyści Andersa podejmowali już w Bejrucie od 1942 roku, a następnie kontynuowali we Włoszech w latach 1945-1946 i w Wielkiej Brytanii w latach 1947-1949. Opracowanie wskazuje na konieczność rewizji dziejów polskiej sztuki w minionym stuleciu, poprzez ich uzupełnienie o dorobek polskich artystów powstałych poza Polską w latach 1939-1989.

Źródło: Marcin Bryszak/Informacja prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here