Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się w środę do marszałka Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania, o to – jak powiedział – żeby Wysoka Izba mogła wyrazić swoje zdanie, czy ma być kontynuowany program reform.

Premier zabrał głos podczas posiedzenia Sejmu w środę. “Mija teraz trzy lata rządów PiS, Zjednoczonej Prawicy, rządów, które zdecydowanie zmieniły sposób patrzenia na politykę gospodarczą, politykę społeczną” – mówił szef rządu.

“W nawiązaniu do tego mamy dzisiaj na pewno pewien zakręt, który chcemy w dyskusji, w pewnej debacie wyjaśnić, co dla społeczeństwa jest tą drogą, którą społeczeństwo wybiera – czy ta droga wspólnotowa – droga, gdzie jest odpowiedzialność za wszystkich, za całą naszą wspólnotę – czy droga, która wcześniej w różnych latach III RP była proponowana” – dodał.

Premier ocenił, że jego propozycja jest jasna i chciałby ją wzmocnić w dyskusji, ale to od decyzji Sejmu będzie zależeć, czy będzie “mandat do kontynuowania reform”.

“Zwrócę się zaraz do pana marszałka Sejmu z wnioskiem o wotum zaufania, o to, żeby Wysoka Izba mogła wyrazić swoje zdanie w odniesieniu właśnie do tego, czy ma być kontynuowany program reform, zmian, który zaproponowaliśmy” – powiedział Morawiecki.

“Jednocześnie też jest to ważne dlatego, że zbliża się jutro i pojutrze posiedzenie Rady Europejskiej, posiedzenie bardzo ważne i na tym posiedzeniu Rady Europejskiej ja muszę mieć pewność, że rząd ma mandat, że rząd ma poparcie większości parlamentarnej, dlatego taki wniosek składam do pana marszałka i proszę o jego procedowanie” – dodał premier.

Następnie marszałek Sejmu ogłosił przerwę w obradach do godz. 11.35.

Jak wynika z harmonogramu obrad zamieszczonego we wtorek wieczorem na sejmowej stronie internetowej, w piątek wieczorem Sejm ma się zająć wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. (PAP)

autor: Mateusz Roszak zdjęcie: PAP/Jakub Kamiński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here