Premier Irlandii Leo Varadkar wykluczył w poniedziałek trójstronne rozmowy między Dublinem, Londynem a UE w sprawie granicy między Wielką Brytanią i Irlandią po Brexicie. Zapewnił, że negocjacje w tej kwestii jego państwo będzie prowadzić jako członek Wspólnoty.

“Będą rozmowy między 27 państwami UE a Wielką Brytanią” – zaznaczył Varadkar w publicznej telewizji RTE. W jego ocenie Irlandia jako członek bloku 27 państw Wspólnoty jest “znacznie silniejsza” niż w pojedynkę.

W wyemitowanym w niedzielę programie telewizji BBC brytyjska premier Theresa May oświadczyła, że kwestia przyszłej granicy między Irlandią a Wielką Brytanią może zostać rozwiązana “poza oficjalnymi rozmowami o Brexicie z Brukselą”. Szefowa rządu w Londynie powiedziała, że gotowość do rozmów w trójstronnym formacie wyraził Varadkar.

May zapewniła jednocześnie, że w trakcie opuszczania UE nie zostanie odtworzony reżim graniczny między brytyjską Irlandią Północną a państwem irlandzkim.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku, z możliwym przedłużeniem obecnych warunków członkostwa w ramach okresu przejściowego – bez prawa głosu w UE – przez następne 21 do 27 miesięcy.

Jednym z głównych wyzwań na obecnym etapie rozmów między UE a Londynem jest wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy z pozostającą w UE Irlandią przy jednoczesnym zachowaniu integralności rynku całej Wielkiej Brytanii.

(PAP) Zdjęcie: Fot: STEPHANIE LECOCQ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here