Brytyjska premier Theresa May spotkała się w poniedziałek w Londynie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Liderzy rozmawiali o przygotowaniach do czwartkowego szczytu UE oraz trwających negocjacjach ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

W przekazanym po rozmowach oświadczeniu dla prasy Downing Street podkreśliło, że szefowa rządu “cieszy się na zaplanowaną podczas szczytu dyskusję o ciągłym postępie, który wykonujemy ws. kwestii dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii i pracy nad przyszłym, głębokim partnerstwem” ze Wspólnotą.

Jak dodano, rząd w Londynie “przedstawi więcej szczegółów dotyczących brytyjskiej wizji przyszłego partnerstwa w Białej Księdze po czerwcowym posiedzeniu Rady Europejskiej”. Według informacji PAP dokument zostanie opublikowany w drugim tygodniu lipca i ma zawierać nowe propozycje dotyczące m.in. przyszłej relacji celnej między Wielką Brytanią a Unią Europejską – w tym pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią – co było dotychczas jednym z najważniejszych nierozwiązanych tematów w trwających negocjacjach.

May i Tusk odnotowali, że szczyt, zaplanowany na czwartek i piątek, “będzie okazją do przedyskutowania wielu istotnych kwestii, w tym migracji, a także bezpieczeństwa i obrony przez szczytem NATO”.

Jednocześnie zaznaczono, że premier May i przewodniczący Tusk “cieszą się na szczyt procesu berlińskiego dotyczący Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Londynie w przyszłym miesiącu”. Wezmą w nich udział politycy wielu europejskich państw.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z dotychczasowym porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady – w tym dotyczące swobody przepływu osób – będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP) Zdjęcie: EPA/WILL OLIVER

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here