Brytyjska premier Theresa May zaapelowała w poniedziałek do posłów rządzącej Partii Konserwatywnej o poparcie stanowiska rządu przed zaplanowanymi na wtorek i środę głosowaniami nad poprawkami Izby Lordów do ustawy o wyjściu W. Brytanii z Unii Europejskiej.

W trakcie zamkniętego spotkania Komitetu 1922 zrzeszającego szeregowych posłów, którzy nie zajmują stanowisk w rządzie May argumentowała, że przyjęcie niektórych z poprawek Izby Lordów “podkopywałoby jej pozycję negocjacyjną” w rozmowach z UE.

“Musimy myśleć o tym, jaką wiadomość wyśle Unii Europejskiej nasz parlament” – ostrzegła szefowa rządu.

Jednocześnie wiceminister ds. Brexitu Steve Baker przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że trwają negocjacje przedstawicieli rządu z posłami w celu zagwarantowania większości rządowej we wszystkich głosowaniach, np. przez zaproponowanie nowego, kompromisowego brzmienia niektórych poprawek.

W trakcie obrad lordowie wprowadzili do oryginalnej treści ustawy 15 zmian, które zostały określone przez czołowe postaci w brytyjskim rządzie jako “nieakceptowalne”. Poprawki zobowiązują m.in. rząd do pozostania we wspólnym rynku UE i w unii celnej oraz dającą parlamentarzystom prawo tzw. wartościowego głosowania, czyli dania parlamentowi prawa odrzucenia porozumienia w sprawie Brexitu i zmuszenia rządu do dalszych negocjacji z UE.

Grupa kilkunastu proeuropejskich posłów Partii Konserwatywnej zapowiedziała jednak, że jest gotowa rozważyć jednorazowe zagłosowanie wbrew pozycji rządu i poparcie opozycji w celu wymuszenia ustępstw. To oznacza, że o wyniku kluczowych głosowań w tej sprawie mogą decydować pojedynczy posłowie, a rząd może przegrać niektóre z nich.

Większość ekspertów ocenia, że największe szanse na zwycięstwo przeciwnicy rządu mają przy poprawce dotyczącej prawa parlamentu do odrzucenia porozumienia w sprawie Brexitu.

Rządząca Partia Konserwatywna dysponuje w Izbie Gmin niewielką większością 13 głosów dzięki koalicji z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistów (DUP).

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP) Zdjęcie: EPA/NEIL HALL / POOL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here