Pracujesz? Znaj swoje prawa

0

W wielu przypadkach osoby, które znalazły zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy nie mają zielonego pojęcia kto tak naprawdę jest ich pracodawcą. Dlatego też każdy z Nas powinien znać swoje prawa i nie bać się je egzekwować.

Zgodnie z ustawą z roku 1974 zarówno zakład pracy, jak i agencje pośredniczące przy zatrudnieniu, ponoszą odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pracownika. Warto również zapoznać się z rozporządzeniem z dnia 1 października 2011 na temat praw pracowników agencyjnych.

Czytamy więc, każdy pracownik zatrudniony za pośrednictwem agencji pracy po przepracowania w danym zakładzie 12 tygodni, może liczyć na podobne traktowanie, jak w przypadku pełnoetatowych pracowników. W praktyce osobę taką obowiązują identyczne normy czasowe pracy, długość okresu wypoczynkowego, przerw czy urlopów.

Dodatkowo najnowsze rozporządzenie odnośnie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zmiany godzin pracy pracowniczki agencyjnej, będącej w ciąży w przypadku, gdy dotychczasowe godziny mogą generować ryzyko dla jej zdrowia bądź bezpieczeństwa w pracy. Jeżeli pracodawca nie może spełnić tych warunków to agencja pośrednictwa pracy jest zobowiązana wypłacać takiej osobie wynagrodzenie lub znaleźć jej inne zatrudnienie na czas pozostały do wygaśnięcia umowy.

Brak wiedzy i znajomości poszczególnych praw i obowiązków pracowniczych może przyczynić się do nadużyć ze strony agencji lub pracodawcy. Znajmy swoje prawa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here