Gościem Anny Jańczuk w programie SOS dla Polonii będzie Anna Jurek – psycholożka międzykulturowa, edukatorka, counsellor dzieci i młodzieży. Zapraszamy do słuchania w niedzielę, o godz. 18:00.

Anna Jurek jest absolwentką Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, psychologii międzykulturowej Uniwersytetu Brunel w Londynie oraz studiów podyplomowych counsellingu dzieci i młodzieży prowadzonym przez Place2Be i Uniwersytet East London. Anna specjalizuje się w tematyce akulturacji oraz psychologicznych aspektów pracy z dziećmi migrantami, komunikacji międzykulturowej i dwujęzyczności. Terapeutycznie pracuje z dziećmi i młodzieżą metodą zintegrowaną w terapii poprzez zabawę. Pracuje także z rodzicami i udziela konsultacji. W swojej pracy używa podejścia pozytywnej dyscypliny, rodzicielstwa bliskości oraz „Self-reg” czyli samoregulacji. Jest autorką publikacji: ‘Psychologiczne aspekty doświadczeń migracyjnych u dzieci i młodzieży’ oraz broszurki ‘Dzieci lecą pierwszą klasą. Jak wspierać dziecko w sytuacji migracji i przeprowadzki? Wskazówki dla dorosłych.” (2015) wydanych przez Fundację na Rzecz Różnorodności Społecznej w Warszawie.

Podczas rozmowy Anna podzieliła się swoim doświadczeniem zawodowym związanym z pracą z dziećmi i rodzicami w szkołach brytyjskich.

  • Skąd się wzięła pasja do pracy z dziećmi i rodzicami?
  • Jak rodzice mogą pomóc swojemu dziecku w adaptacji w szkole, zaczynając od tzw. reception?
  • Czy dziecko powinno znać język angielski rozpoczynając edukację w szkole podstawowej? I czy nauczyciele mogą wymagać od rodziców, aby mówili do swojego dziecka po angielsku w domu?
  • Jak wygląda wsparcie w szkole podstawowej? Jakie obowiązki ma szkoła wobec dziecka i jak rodzice mogą je egzekwować?
  • Co zrobic gdy nasze dziecko skarży się, że jest bite podczas przerw lub doświadcza bullinu?
  • Jakie obowiązki względem dzieci mają ich rodzice w systemie brytyjskim?
  • Propozycje pomocy skierowane do polskich rodzin

Co możesz zrobić, żeby pomoc swojemu dziecku?

Twoją rolą jest zachować spokój i wiarę, że twoje dziecko poradzi sobie w nowym otoczeniu. Zachęcaj je do dzielenia się swoimi emocjami, odczuciami i obawami dotyczącymi powrotu do szkoły czy jej rozpoczęcia. Na tym etapie twoje dziecko potrzebuje dużo uczucia, wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia, że jej/ jego obawy i oczekiwania są traktowane ze zrozumieniem. Nie zapewniaj dziecka, że na pewno będzie mu się w szkole podobało, jeśli jeszcze nigdy w szkole nie było i nie wie jak tam jest. Nie mów, że będzie tam dużo zabawek i będzie się ciągle bawiło – bo sama/ sam tego nie wiesz i nie chcesz, żeby dziecko było później rozczarowane, że nie jest tak, jak obiecałaś/ obiecałeś. Możesz zapytać dziecko jak ono sobie wyobraża, że będzie wyglądał dzień w szkole, jego klasa czy zabawki.

Emocje i reakcje

Zapytaj swoje dziecko co je martwi i zapewnij, że jest to naturalne, że powroty wzbudzają różne uczucia – możesz opowiedzieć jak ty się czujesz np. przed powrotem do pracy po urlopie czy jak byłaś/ byłeś w szkole. Parę tygodni przed powrotem do szkoły porozmawiaj z dzieckiem o szkole i emocjach, jakie ten powrót wzbudza. Kontynuuj te rozmowy po rozpoczęciu roku szkolnego, żeby dziecko miało możliwość rozmowy, a co za tym idzie podzielenia się z tobą swoimi przeżyciami. Niektóre dzieci lubią rozmawiać o tym co jest dla nich ważne tuż przed pójściem spać, inne np. podczas jazdy samochodem, a jeszcze inne mają swój rytuał z rodzicem. Niektóre dzieci odreagowują stres szkoły poprzez zabawę – szczególnie te młodsze, warto obserwować ich zabawę i się jej przysłuchiwać. Należy też pamiętać, że dla niektórych dzieci powrót do domu, to czas odreagowania stresu poprzez zabawę angażującą ich fizycznie: bieganie, skakanie czy jazda na rowerze. Dla innych dzieci zabawa w ciszy jest sposobem na odreagowanie stresu całego dnia.

Dla dzieci, które bardzo martwią się rozstaniem z rodzicem, można narysować dziecku w dłoni serduszko i słoneczko – i za każdym razem kiedy jest mu smutno – niech spojrzy na nie i pomyśli o tobie. Ty też narysuj sobie serduszko i słoneczko, i powiedz dziecku, że ty patrząc na nie będziesz w ciągu dnia myśleć o niej/ nim.  (http://the2sockscompany.com/pl/archives/722)

Counselling dla dzieci i młodzieży

Trudności młodej osoby mogą być spowodowane takimi zdarzeniami jak żałoba, rozwód czy separacja rodziców, bullying, doświadczenie traumy, zmiany w życiu czy stresujące sytuacje. Czasami zdarza się też tak, że nie od razu widać powód, dlaczego dziecko czy nastolatek, zmaga się z jakimiś trudnościami i dlaczego mają one negatywny wpływ na jego funkcjonowanie.

Profesjonalna pomoc, w postaci counsellingu, skoncentrowana jest na relacji zaufania z dzieckiem czy nastolatkiem, która to pozwala na bezpieczne przyjrzenie się trudnościom, pracując w tym samych czasie z rodzicami czy opiekunami, oferując im pomoc w zrozumieniu dziecka i jego trudności. Pomoc terapeutyczna, którą oferuję, pomaga młodym klientom zrozumieć nie tylko co się dzieje z nimi, ale także co się dzieje w ich życiu. Dzięki temu wzrasta nie tylko stopień ich pewności siebie i wiary w swoje zasoby, ale przede wszystkim uczą się nowych sposobów radzenia sobie z trudnościami. (http://the2sockscompany.com/pl/czym-jest-counselling)

Kontakt oraz więcej informacji dotyczacych pracy terapeutycznej Anny Jurek

http://the2sockscompany.com/pl/

Anna Jańczuk – Poles in Need, Centrum Pomocy FAMILIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here