Polskie uczelnie bez szans

0
300 dpi 4 col x 8.75 in / 196x222 mm / 667x756 pixels Michael Hogue color illustration of graduates flying in paper airplanes of financial aid. The Dallas Morning News 2005 With BC-PFP-CMP-FINANCIALAID-BIZPLUS:DA, The Dallas Morning News by name

KEYWORDS: financialaid financial aid finanzas grabado graduate graduation college dinero educacion escolastico estudiente illustration ilustracion money negocios paper airplane scholarship student loan grant universidad krtbusiness business krteducation education krtnational national krtnamer north america krtpersonalfinance personal finance krtusbusiness u.s. us united states krt da contributed coddington hogue 2005 krt2005

Okazuje się, że polskie uczelnie wyższe nie mają większych szans w światowych rankingach, a wszystko dlatego, że nie są one tak wielotematyczne, jak choćby Oxford czy Harvard.

– Uczelnie są tak wielotematyczne. Czy można wrzucać do jednego worka biologię molekularną, fizykę, historię, filozofię? Ma to niewielki sens – zaznaczył prof. Andrzej Kajetan Wróblewski z Wydziału Fizyki UW.

Naukowiec uważa również, że nie warto patrzeć na miejsce w rankingu danej uczelni, bo często nie ma ono odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wróblewski jako przykład podaje swoją rodzimą uczelnię. Otóż na Uniwersytecie Warszawskim studiowało kiedyś dwóch noblistów: Menachem Begin i Leonid Hurwicz i dzięki temu w Rankingu Szanghajskim placówka wciąż dostaje dodatkowe punkty!

– Nasze uczelnie nie przystają, częściowo przez historię, do tych wzorców, które obowiązują w najbardziej cywilizowanych krajach. Zostały okaleczone przez sowiecką reformę z lat 50., kiedy je poszatkowano odrywając różne wydziały i robiąc z nich oddzielne uczelnie. W ten sposób nasze uczelnie zaczęły stanowić kadłubki – wyjaśnił profesor.

Znany wszystkim Massachusetts Institute of Technology to nie tylko światowej sławy uczelnia techniczna. Równie dobrze można tutaj studiować teatrologię czy historię sztuki! Może czas połączyć kilka uczelni wyższych w jedno i stanąć w szranki z takimi potęgami jak Harvard o prym w światowych rankingach uczelnianych. Kto jest za?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here