6 i 7 lipca w Shrewsbury, w hrabstwie Shropshire odbędzie się I Kongres Organizacji Polonijnych. To inicjatywa Polskiego Centrum Shrewsbury, które od 3 lat działa na rzecz lokalnej społeczności w regionie podejmując działania, których celem jest promowanie polskiej kultury, a także pomoc Polakom i budowanie dobrych relacji z Brytyjczykami.

Wydarzenie skierowane jest do organizacji oraz osób indywidualnych zaangażowanych w działalność społeczną. O głównych założeniach Kongresu mówią w rozmowie z Radiem Star założyciele PCS: “Kongres to dla organizacji polonijnych wspaniała okazja do spotkania i wymiany doświadczeń. Chcemy pokazać, że tego typu wydarzenia nie muszą mieć miejsca tylko w dużych ośrodkach miejskich, dlatego postanowiliśmy, że odbędzie się w naszej malowniczej miejscowości Shrewsbury” – podkreśla Katarzyna Fejfer.
“Jesteśmy jedną z setek organizacji, która pomagają emigrantom. Staramy się pokazywać pozytywną stronę Poloniii i walczyć ze stereotypami dotyczącymi obywateli pochodzących z krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Obecnie brakuje spójnej organizacji reprezentującej ‘nową emigrację’, a taki Kongres może być początkiem wspaniałej współpracy ponad podziałami” – mówi Sławomir Fejfer.
Wydarzenie ma na celu integrację, zbudowanie więzi i stworzenie mapy regionów, w których działają Polacy. Organizatorzy zapraszają do dyskusji o obecnej sytuacji trzeciego sektora. Podczas spotkania, wraz z uczestnikami postarają się wspólnie odpowiedzieć na pytania, takie jak m.in.: “Dokąd zmierzamy?,” czy “Z jakimi problemami musimy się z zmierzyć?”
Kongres obejmuje dwa panele ekspertów, dyskusje i rozmowy o obecnej sytuacji Polonii oraz o tym co może nas czekać w niedalekiej przyszłości. Odbędą się też warsztaty i zajęcia interaktywne, które poprowadzi niezwodny Wojciech Kolodziejczak, Life Networker, Multicultural Business Club. Moderatorem i prowadzącą Kongres będzie Małgorzata Prochal, dziennikarka i prezenterka Radia Star.
Wydarzenie potrwa dwa dni, 6 lipca odbędzie się Kongres, a drugiego dnia, 7 lipca organizatorzy zaplanowali dla uczestników zwiedzanie miasta z wyjątkowym Town Crierem.
Shrewsbury to malownicze miejsce, rodzinne miasto Karola Darwina położone w regionie West Midlands, nad rzeką Severn. Jest nazywane “Miastem Kwiatów” z uwagi na piękne parki i ogrody. W architekturze przeważają tradycyjne czarno – białe domy z czasów Tudorów. Zostało również oficjalnie uznane za jedno z najciekawszych miejsc do zamieszkania w Wielkiej Brytanii.
Bilety: link
Dzień I – (06.07.2018) – Kongres oraz lunch
Dzień I+II – (06.07 i 07.07.2018) – Kongres oraz dodatkowo zwiedzanie miasta + lunch.
Informacja prasowa/ed.: Gosia Prochal

2 KOMENTARZE

  1. Myślę, że z jednym z kluczowych tematów powinna być polityczna aktywizacja Polaków. Przecież z tego regionu jest poseł Daniel Kawczyński! Zazdroszczę. Śledzę jego poczynania i on jest skarbem dla Polaków. Osobiście mi kiedyś pomógł gdy miałam problem z rezydenturą. Niestety Polacy nie potrafią wspierać swoich. Prędzej polskich kandydatów zabijemy niż mielibyśmy ich wspierać. I dlatego w całej Anglii mamy tylko jednego posła i jedną radną na Ealing. Pakistańczycy mają setki radnych. Który Polak przestanie wreszcie krytykować swoich rodaków, a zacznie ich popierać, nie zważając na poglądy? Chyba żaden… “Nie ważne żeby nam było lepiej, ważne żeby innym było gorzej…”

    • Szanowna Pani Basiu. W tym co Pani pisze jest dużo racji. Powinnismy wstepować do LibDems, Laburzystów czy Torysów? A możę PC,Zielonych lub SNP? Tak Polonia powinna być bardziej aktywna na polu politycznym, ale jak to się mówi nie od razu Rzym zbudowano. Jeżeli widzi Pani aktywności Polonii tylko przez pryzmat Pana K. i Pani D. to jest to obraz bardzo niepełny. W tamtym roku było ok.15 polskich kandydatów na radnych w Anglii, Walii i Szkocji. W tym roku będzie to ok.30 osób( jeżeli nie więcej), a ilu będzie w nastepnym? Tak dla przypomnienia na obecną chwilnę jest także Pani Z. radną w Londynie. Niestety mamy bardzo odrębe zdanie z Panem K. na rolę Polaków i Polonii w UK. A celem Kongresu właśnie jest zbudowaniem strategii ponad podział polityczny. Każdemu z nas powinno zależeć na jak najlepszym postrzeganiu naszej mniejszości na wyspach. Przez ponad 60 lat właśnie z powodum różnic politycznych polonia nie potrafiła stanąc w jednym szeregu z własną koncepcja na wspólne relacje. A naszym zamiarem jest właśnie stworzenie koncepcji ponad podziałami. Jeżeli jest Pani zainteresowana proszę przyjechać link do biletów w artukule, wtedy będziemi mieli możliwośc na dłuższą rozmowę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here