Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk zainaugurowali w poniedziałek projekt Polish Heritage Day, którego celem jest zjednoczenie Polonii na Wyspach we wspólnych obchodach Polskiego Dnia w Wielkiej Brytanii.

Zamierzeniem projektu jest wspólne uczczenie i upamiętnienie polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii oraz podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie.

Ambasada RP w Londynie zachęca do organizowania polskich festynów, spotkań i imprez w każdy pierwszy weekend po 3 maja, by na trwale zagościć w kalendarzu lokalnych wydarzeń jako Polski Dzień w Wielkiej Brytanii.

„Najważniejsza jest idea, aby połączyć Polaków wokół promocji polskiego Święta Narodowego i polskiej obecności w Wielkiej Brytanii. Polacy od wielu lat organizują na Wyspach wydarzenia mające na celu promocję Polski. Chcielibyśmy, aby w tym roku jak najwięcej imprez organizowanych przez polskie szkoły, parafie i organizacje odbyło się 6 i 7 maja, w pierwszy weekend po 3 maja, po naszym Święcie Narodowym” – powiedział w wywiadzie dla Radia Star Ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki.

„Zachęcamy do wspólnej pracy i nawiązania dialogu z lokalnymi władzami. Dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie osiągnąć coś takiego co nazywa się „efektem skali,” czyli zwielokrotnić nasz przekaz medialny, żeby informacja o tych wydarzeniach, o Polish Heritage Day dotarła do Brytyjczyków” – mówił.

DSC_0478

Ogłoszenie akcji spotkało się dotychczas z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony polskiej społeczności i organizacji polonijnych, jak i wielu przedstawicieli brytyjskich władz, którzy zapowiedzieli wsparcie lokalnych inicjatyw oraz wywieszenie w reprezentacyjnym miejscu polskiej flagi jako symbolu solidarności i otwarcia.

„Przez ten projekt nie tylko jednoczymy Polaków na Wyspach, ale też pokazujemy nasze dziedzictwo, z którego możemy być dumni. Wydaje mi się, że wszyscy Polacy i przyjaciele Polski czują, że jest to niezwykle potrzebne. Podobnie jak świętujemy Dzień Św. Patryka i kojarzymy go z Irlandią, tak tutaj świętujemy Polski Dzień związany z Konstytucją 3 maja, w przeddzień Dnia Św. Stanisława” – podkreślił Ambasador.

W trakcie spotkania w Ambasadzie zostało zaprezentowane oficjalne logo inicjatywy stworzone w oparciu o biało-czerwoną szachownicę lotniczą, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

„Zależy nam na tym, żeby Polska, Polacy żyjący w Wielkiej Brytanii byli bardziej widoczni. Polonia i bez naszego udziału wcześniej też się organizowała i potrafiła świętować, ale teraz chcielibyśmy te wszystkie działania skoordynować pod jednym wspólnym znakiem, który znakomicie kojarzy się w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy wiedzą o udziale Polaków w obronie Wysp w czasie II Wojny Światowej. Mamy wiele tych odniesień historycznych, stąd nieprzypadkowo, biało-czerwona szachownica jest symbolem naszej akcji” – mówił Konsul Generalny, Krzysztof Grzelczyk.

DSC_0485

„Jest to również świetna okazja do tego, aby Polacy, którzy pojawili się w Wielkiej Brytanii po 2004 roku mogli zintegrować się ze społecznością brytyjską. Poprzez nawiązanie do historii, przechodzimy do czasów współczesnych, razem tutaj mieszkamy i pracujemy. Dlatego bardzo ważna jest otwartość zarówno ze strony brytyjskiej, jak i polskiej, abyśmy my też nie zamykali się w swoich środowiskach i wychodzili z inicjatywą do Brytyjczyków” – dodał.

Projekt będzie realizowany rokrocznie, w każdy pierwszy weekend po 3 maja, przy okazji obchodów Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi RP 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 maja. 

Ambasada RP w Londynie zaprasza do wysłania zgłoszeń pod adresem e-mail:

polishday.london@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Londyn)
polishday.manchester@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Manchester)
lub polishday.edinburgh@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Edynburg).

Zgłoszenia można nadsyłać do 28 lutego 2017. Korespondencję należy opatrzyć dopiskiem – Polish Heritage Day 2017 w… (np. Coventry, Londynie-Putney, itp.)

Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here