Polaków coraz mniej

0

Smutne wieści prezentują prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli Polki nie zaczną rodzić więcej dzieci, to Polsce grozi drastyczny spadek liczby ludności.

Brak odpowiednich zmian może przyczynić się do spadku liczby mieszkańców kraju nad Wisłą nawet o 8 mln! ZUS do swoich wyników przygotował trzy indywidualne scenariusze, opierając się przy tym na prognozach unijnego biura statystycznego Eurostat. Zgodnie z ich założeniami obecny wskaźnik dzietności w Polsce wynosi około 1,3 i będzie minimalnie rósł. W roku 2060 może wynosi zaledwie 1,56, a to oznacza spadek populacji Polaków z 38,3 mln do 32,3…

W wariancie pesymistycznym wskaźnik dzietności polskich kobiet może oscylować w granicach 1,4-1,2, co spowoduje zanik ponad 20 % naszej populacji! Istnieje także bardziej optymistyczna opcja, w której magiczny poziom dzietności wyniesie 1,9, a wtedy Polaków będzie około 34,2 mln.

Można by rzecz, że bez względu, który wariant okaże się prawdziwy, to i tak polskiemu rodowi grozi znaczące uszczuplenie. Nieciekawa wizja, zwłaszcza z perspektywy ilości potencjalnych w wieku emerytalnym. Dla porównania w chwili obecnej na 1000 pracujących osób przypada 270 emerytów. W roku 2060 liczba ta może wzrosnąć nawet do 670!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here