“Zaledwie miesiąc minął od rozpoczęcia akcji ‘Ratujmy Enigmę’, a na konto Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie wpłynęło już ponad dwa i pół tysiąca funtów” – czytamy w liście Anny Stefanickiej, Sekretarza Generalnego Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Inicjatywa ta, zapoczątkowana dzięki Piotrowi Kubałce i Radiu Star, wsparta przez polskie i polonijne media – spotkała się z dużym odzewem ze strony polskiej społeczności” – pisze dalej Anna Stefanicka. 

Wraz z portalem Londynek.net, gazetą Dziennik Polski (Kraków) i Tydzień Polski (Anglia), a także portalem TwojaAnglia.eu publikowaliśmy serię artykułów odnośnie trudnej sytuacji Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, który ze względu na brak stabilności finansowej rozważał zakończenie działalności.

Równocześnie zainicjowana została zbiórka na rzecz Instytutu “Ratujmy Enigmę” mająca na celu pomoc w uratowaniu Instytutu przed zamknięciem. Wsparło ją wielu Polaków w kraju i na emigracji, jak również polskie firmy działające w Wielkiej Brytanii.

Jak czytamy w liście Anny Stefanickiej, pojawiła się nadzieja, że dzięki wsparciu Polonii uda sie uratować Instytut przed zamknięciem. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę, by pomóc uchronić placówkę przed zniknięciem z polonijnej mapy Londynu.

Link do zbiórki: https://www.gofundme.com/ratujmy-enigme. Do wsparcia akcji zachęcił również w rozmowie Ambasador RP w Londynie  – Arkady Rzegocki.

Jak podkreśliła Anna Stefanicka: “Jesteśmy wzruszeni i ogromnie wdzięczni, wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób, w miarę swoich możliwości odpowiedzieli na nasze wołanie o pomoc. Dziękujemy za rady, życzliwe i konstruktywne uwagi oraz wszystkie wartościowe komentarze. Każda, nawet najmniejsza dotacja została przyjęta z wdzięcznością”.

“Zebrane do tej pory fundusze i złożone deklaracje wsparcia finansowego  przedłużą działalność Instytutu o kolejnych parę miesięcy. Dzięki nim, Instytut będzie mógł kontynuować program edukacyjny w roku obchodzonego 100. lecia powstania niepodległej Ojczyzny.”

“Ufając w niejednokrotnie już sprawdzoną szczodrość rodaków,  mamy nadzieje, że przy Waszej pomocy będzie możłiwe zagwarantowanie stabilności fnansowej Instytutu na kolejne lata” – czytamy w liście.

Poniżej publikujemy cały list nadesłany do Redakcji Radia Star przez Annę Stefanicką, Sekretarza Generalnego Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie.

“Zaledwie miesiąc minął od rozpoczęcia akcji ‘Ratujmy Enigmę’, a na konto Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie wpłynęło już ponad dwa i pół tysiąca funtów. Inicjatywa ta, zapoczątkowana dzięki Piotrowi Kubałce i Radiu Star, wsparta przez polskie i polonijne media – spotkała się z dużym odzewem ze strony polskiej społeczności.

W odpowiedzi na ten Apel, dofinansowanie naszej dalszej działalności zadeklarowały polskie organizacje: Polish Aid Fundation Trust, Relief Society for Poles, Wanda and Janusz Prawdzic-Szlaski Trust, Zjednoczenie Polek na Emigracji i Fundacja Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

Do wsparcia Instytutowego programu, obchodów 100 letniej rocznicy odrodzenia Polski, zobowiązali się przedstawiciele Konsulatu RP w Londynie.

Otrzymaliśmy bezpłatne porady finansowe oraz oferty pomocy przy drukowaniu materiałów promocyjnych i publikacji informacji związanych z działalnością Instytutu.

W ciągu tych paru tygodni, które minęły od ogłoszenia Apelu, nasz Instytut po raz pierwszy odwiedziły osoby, które mimo wielokrotnych wizyt w POSKu, z istnienia naszej placówki nie zdawały sobie sprawy. Nasi goście z zainteresowaniem oglądali prezentowaną w muzeum wystawę dotyczącą udziału Polaków w 1. wojnie światowej i ekspozycję Sztafeta Enigmy (obie sponsorowane przez Heritage Lottery Fund).

Ich wpisy w Księdze Gości: „Dziękujemy za lata opieki nad  tymi skarbami”;  „Fascynujące i wyjątkowe  miejsce”; „Profesjonalnie i nowocześnie przygotowane ekspozycje, na równi z wiodącymi europejskimi muzeami”; „Niezwykły pomysł na wykorzystanie tak niewielkiej przestrzeni wystawienniczej”, oddają uczucia i emocje zwiedzających.

Prezentując, podczas IV Kongresu Polskich Przedsiębiorców,  działalność i trudności finansowe  Instytutu,  spotkaliśmy się z dużym zrozumieniem naszej sytuacji.  Obecni na Kongresie, z powodzeniem prowadzący swoje firmy polscy biznesmemi, byli  świadomi, tego, że placówka edukacyjna jaką jest nasz Instytut, nie jest w stanie utrzymać swojej działalności  bez realnych, regularnych dotacji finansowych.

Mamy nadzieję, że Ci, odnoszący sukcesy na angielskim rynku przedsiębiorcy  wywiążą się ze swoich obietnic i Instytutu będzie mógł liczyć na wspierających działalność stałych darczyńców.

Wciąż mamy też nadzieję na uzyskanie obiecanej pomocy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego wielokrotnie zwracaliśmy się z apelem o zmianę zasad finansowania instytucji kulturalnych działających poza granicami kraju. Po pojawieniu się w mediach informacji o trudnej sytuacji Instytutu, Ministerstwo skontaktowało się z nami w tej sprawie, jednak nie zostały podjęte żadne działania, które pokazałyby wolę wsparcia Instytutu.

28 listopada br. w Parlamencie Europejskim odbyła się debata związana ze 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego – patrona naszego Instytutu. Warto tu przytoczyć wypowiedż jednego z eruposłów biorącego udział w debacie: „Piłsudski był nie tylko wielkim Polakiem, ale także Europa wiele mu zawdzięcza i warto o tym długu zaciągniętym w 1920 roku przypominać. Szczególnie teraz, gdy Europa  swoją historię pisze na nowo i buduje muzea, które upraszczają i zniekształcają niezwykle skomplikowane losy Europy w XX wieku.

Trzeba głośno mówić o roli, jaką Polska i wybitni Polacy odgrywali w kształtowaniu dziejów Europy. Marszałek to postać niezwykła – bohater i patriota, który całe swoje życie poświęcił odtworzeniu państwa polskiego. Bez wątpienia odegrał w historii naszego kontynentu ważną rolę, o której  powinniśmy przypominać” – mówił europoseł.

Te słowa  w wielkim skrócie oddają charakter działalności naszej organizacji. Nie trzeba być historykiem, badaczem dokumentów, czy zapalonym kryptologiem, by stać się przyjacielem Instytutu. Nasza placówka  przechowując i udostępniając  skarby polskiego dziedzictwa kulturowego zabezpiecza je dla kolejnego pokolenia. Historii podobno nie trzeba lubić, ale trzeba ją znać, bo jak można się uczyć na błędach, jeżeli się ich nie zna?

Jesteśmy wzruszeni i ogromnie wdzięczni, wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób, w miarę swoich możliwości odpowiedzieli na nasze wołanie o pomoc. Dziekujemy za rady, życzliwe i kontruktywne uwagi oraz wszystkie wartościowe komentarze. Każda, nawet najmniejsza dotacja została przyjęta z wdzięcznoscią.

Zebrane do tej pory fundusze i złożone deklaracje wsparcia finansowego  przedłużą działalność Instytutu o kolejnych parę miesięcy.  Dzieki nim, Instytut będzie mógł kontynuować program edukacyjny w roku obchodzonego 100. lecia powstania niepodleglej Ojczyzny.

Ufając w niejednokrotnie już sprawdzoną szczodrość rodaków,  mamy nadzieje, że przy Waszej pomocy będzie możłiwe zagwarantowanie stabilności fnansowej Instytutu na kolejne lata.

Wszystkim naszym Sympatykom, Darczyńcom i Przyjaciołom życzymy Radosnych Świąt i Pomyślnego Nowego 2018 roku.

Anna Stefanicka
Sekretarz Generalny”

Tekst: Gosia Prochal/Radio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here